Książnica zaprasza 1 marca o godzinie 12.00 do Saloniku Literacko-Artystycznego (przy ul. Kilińskiego 16) na debatę oksfordzką „Pójdziemy wszyscy na straszny bój czy nie wódź nas na pokuszenie?” Punktem wyjścia do niej będą dwa utwory, w których kontekst Powstania Styczniowego łączy się z tematyką uniwersalną.
Jedna z drużyn bronić będzie tezy, że moralnym i zasadnym jest w pewnych sytuacjach odpowiadać przemocą na przemoc, jak w „Chorale” Kornela Ujejskiego. Oponenci przekonywać będą, że nie wolno przemocą odpowiadać na przemoc, a zło dobrem się zwycięża, jak w „Modlitwie dla Polaków” Gustawa Zielińskiego. Do pojedynku na argumenty zapraszamy uczniów szkół średnich. Na miejsca dla publiczności wstęp jest wolny.O wynikach debaty zdecyduje jury. Członkowie zwycięskiej drużyny otrzymają nagrody, drużyny pokonanej – upominki. Bliższych informacji można zasięgnąć w Saloniku Literacko-Artystycznym (adres mejlowy: bibliograficzny@bmino.pl, nr telefonu: 523-575-249).
Impreza jest częścią projektu “Dlaczego handlarz win zgolił brodę?” Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Radio PiK.

Regulamin debaty

plakat