Zachęcamy Przedszkola i Szkoły Podstawowe do uczestnictwa w specjalnie przygotowanych, bibliotecznych zajęciach edukacyjnych. Spotkania mają na celu zachęcenie dzieci do sięgania po książki, zapoznanie ich z działaniem Biblioteki, pokazanie, że jest to przestrzeń przeznaczona dla każdego.

Wszystkie warsztaty są nieodpłatne!

Aby zarezerwować zajęcia należy:

– zapoznać się na naszej stronie internetowej z tematyką zajęć,

– kontaktować się z filią biblioteczną, do której na zajęcia planuje przyjść grupa. Realizacja zajęć będzie zależna od możliwości organizacyjnych filii,

– ustalić telefonicznie szczegóły rezerwacji, m.in. datę, godzinę i temat zajęć,

Informacje dodatkowe:

– zastrzegamy sobie prawo przełożenia lub odwołania zajęć z ważnych przyczyn służbowych,

– w przypadku odwołania zajęć przez przedszkole lub szkołę prosimy o informację telefoniczną,

– zajęcia na terenie placówek oświatowych organizujemy w wyjątkowych przypadkach; ich realizacja wymaga wcześniejszego uzgodnienia z osobą prowadzącą zajęcia (dotyczy głównie spotkań w przedszkolach).

 


WrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Oddział dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” ul. Jana Kilińskiego 16 tel. +48 52 352 72 37 e-mail: oddzialdladzieci@bmino.pl

„Czytać każdy może!” – zajęcia z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, podczas których pokażemy dzieciom, że kontakt z książką może być wielką frajdą, a czytanie wcale nie musi być nudne! Ponadto sami stworzymy jakąś opowieść i utwierdzimy Was w przekonaniu, że czytać każdy może!

Indiańskim tropem!” – podczas zajęć dzieci przeniosą się do indiańskiej wioski, by poznać ciekawostki, wierzenia i kulturę dawnych plemion! Nie zabraknie tajemniczych opowieści, legend i mitów, a także krótkich zajęć z tworzenia malowideł naskalnych!

Filia nr 1 ul. Zygmunta Wilkońskiego 32 tel.+48 52 357 64 70 e-mail: filia1@bmino.pl

Bajkowe eksperymenty” – warsztaty kreatywno – edukacyjne, w trakcie których dzieci samodzielnie wykonają proste eksperymenty, tematycznie związane z postaciami z bajek. W programie: doświadczenie, eksperyment oraz zabawy z wodą i kolorami. Na zakończenie zajęć uczestnicy wykonają solne obrazki.

Dawno, dawno temu żyły sobie dinozaury” – zajęcia edukacyjne o prehistorycznych gadach. W programie: prezentacja filmu, gry online, zabawy i prace plastyczne m. in. łączenie kropek, wyszukiwanie dinozaurów, bingo oraz zabawa „podświetlany dinozaur”. Na zakończenie zaprezentowane zostaną książki związane z prehistorycznym światem i jego ówczesnymi mieszkańcami.

Filia nr 3 ul. Wojska Polskiego 5 tel.+48 52 352 04 55 e-mail: filia3@bmino.pl

Emocje przedszkolaka” – zajęcia dla dzieci przedszkolnych, których celem jest jest nauka rozpoznawania, wyrażania i regulowania emocji. Wszystkie one nam są potrzebne: i te pozytywne, i te negatywne. Pozytywne – stanowią powód do działania i nadają mu kierunek, negatywne – pełnią funkcję obronną.

Ja i moje bezpieczeństwo” – zajęcia mające na celu wyposażyć dzieci w wiedzę, umiejętności, dzięki którym unikną wielu niebezpiecznych sytuacji, będą wiedziały jak unikać, zapobiegać i jak najszybciej pokonywać niebezpieczeństwa.

Filia nr 4 ul. Poprzeczna 29 tel.+48 52 357 51 08 e-mail: filia4@bmino.pl

Awantura w śmietniku – z recyklingiem na Ty” – scenariusz lekcji bibliotecznej oparty jest na książce Marcina Barana pt. „Awantura w śmietniku”. Podczas wspólnej zabawy dzieci poznają zasady segregacji śmieci i podstawowe reguły recyklingu.

Ach, jak pięknie jest marzyć” – o marzeniach i marzycielstwie z okazji Dnia Marzyciela. Na podstawie wierszy autorów dziecięcych porozmawiamy o pragnieniach dzieci,  sile wyobraźni i czy każdy człowiek może mieć marzenia? Podczas wspólnej zabawy spróbujemy poznać siłę wyobraźni dzieci.

Filia nr 7 ul. Marulewska 7 tel.+48 52 357 32 45 e-mail: filia7@bmino.pl

Spróbuj zrobić tylko kropę” – spotkanie biblioteczne dla dzieci nawiązujące do Międzynarodowego Dnia Kropki i książki P. H. Reynoldsa „Dot”, w programie: głośne czytanie książek połączone z prezentacją filmu obrazującego jej treść – podkreślenie przesłania, które niesie oraz zachęcenie dzieci do życiowej odwagi i kreatywności, a także zajęcia plastyczne „Wielkie kropkowanie…”: tworzenie kolorowych obrazów za pomocą kropek.

Przedszkolna Akademia Zdrowia” – piramida żywieniowa i o zdrowym stylu życia, w krótki i ciekawy sposób przedstawimy zasad prawidłowego żywienia i najważniejsze elementy stylu życia, których realizacja daje szanse na prawidłowy rozwój, sprawność intelektualną i fizyczną.

Oddział dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” ul. Jana Kilińskiego 16 tel. +48 52 352 72 37 e-mail: oddzialdladzieci@bmino.pl
„Od wiosny do zimy” – czyli jak kolory ognia powoli przejmują władzę nad liśćmi, a zwierzęta przygotowują się do zimy. Zajęcia edukacyjne na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Uczestnicy dowiedzą się m.in.: dlaczego jesienią liście zmieniają kolor i co oznaczają poszczególne barwy, kilku ciekawostek o wybranych zwierzętach i ich zwyczajach związanych z tą porą roku oraz jaki sposób człowiek może pomagać zwierzętom przygotować się do zimy.
„Empatia – czego możemy nauczyć się od zwierząt?” – zajęcia poświęcone właściwym zachowaniom w stosunku do zwierząt, ich prawom oraz uwrażliwieniu na ich los. Nie zabraknie zabawnej pogadanki z pacynką – psem Burkiem, „Opowiastki o staruszku i psie”. oraz podstawowej instrukcji pierwszej pomocy zwierzętom

Filia nr 1 ul. Zygmunta Wilkońskiego 32 tel.+48 52 357 64 70 e-mail: filia1@bmino.pl
„Zwierzakowe love!”, spotkanie z okazji Światowego Dnia Zwierząt. W programie: prezentacja książki „Uratuj mnie” P. George – pogadanka, rozpoznajemy odgłosy zwierząt, zagadki, łamigłówki, odnajdywanie różnic czyli wesołe zadania inspirowane publikacją „Hen, hen w las zagadek czas”.
„Popatrz, posłuchaj, powąchaj…” – spotkanie, w trakcie którego dzieci będą ćwiczyć zmysły. W programie: układanie dużych, bajkowych puzzli, oglądanie książek zabawek dostępnych w bibliotece, zabawa „Jaki to przedmiot?”, ćwiczenia zręcznościowe z kolorowymi piłeczkami, odgadywanie dźwięków oraz gimnastyka rytmiczna z chustą Klanzą.

Filia nr 3 ul. Wojska Polskiego 5 tel.+48 52 352 04 55 e-mail: filia3@bmino.pl
,,Emocje przedszkolaka” – zajęcia dla dzieci przedszkolnych, których celem jest jest nauka rozpoznawania, wyrażania i regulowania emocji. Wszystkie one nam są potrzebne: i te pozytywne, i te negatywne. Pozytywne – stanowią powód do działania i nadają mu kierunek, negatywne – pełnią funkcję obronną.
„Ja i moje bezpieczeństwo” – zajęcia mające na celu wyposażyć dzieci w wiedzę, umiejętności, dzięki którym unikną wielu niebezpiecznych sytuacji, będą wiedziały jak unikać, zapobiegać i jak najszybciej pokonywać niebezpieczeństwa.

Filia nr 4 ul. Poprzeczna 29 tel.+48 52 357 51 08 e-mail: filia4@bmino.pl

„Na tropie jesieni” – dzieci podczas głośnego czytania opowiadania „Jesień” M. Strzałkowskiej i wspólnych zabaw utrwalą sobie charakterystykę i pierwsze oznaki tej pory roku. Ponadto najmłodsi będą mieli za zadanie podzielić symbole pór roku – lata i jesieni oraz zatańczą taniec jesiennych listków.

Filia nr 7 ul. Marulewska 7 tel.+48 52 357 32 45 e-mail: filia7@bmino.pl
„Art. Origami” – o pochodzącej z Chin i rozwiniętej w Japonii sztuce składania papieru: warsztaty plastyczne dla dzieci, w programie: o pochodzeniu origami, zastosowaniu w obrzędowości religijnej i dekorowaniu domu, o pierwszym podręczniku sztuki składania papieru, pokaz papierowych dekoracji oraz zajęcia plastyczne podczas których, każdy uczestnik wykona figurę przestrzenną.
„Tyle złota wokół…- o jesiennych zmianach w przyrodzie” – informacje i ciekawostki ze świata przyrody, łamigłówki, prezentacja książki Adama Wajraka „Jesień” i nauka praktycznych umiejętności – Jak zostać tropicielem? Jak rozróżnić rogi od poroża?. Dzieci poznają także odpowiedzi na pytania: Czy wilki są straszne? Co dominuje w jesiennym jadłospisie niedźwiedzia?
„Płaszcz Józefa” – głośne czytanie książki S. Tabaka: wskazanie na potrzebę poszanowania dla posiadaczy rzeczy, mądrego ich użytkowania oraz racjonalnego stylu życia ( w nawiązaniu do Światowego Dnia Oszczędzania). Zapoznanie dzieci z podstawowymi elementami kultury żydowskiej oraz z postacią Autora.

Wkrótce
Wkrótce