Zachęcamy Przedszkola i Szkoły Podstawowe do uczestnictwa w specjalnie przygotowanych, bibliotecznych zajęciach edukacyjnych. Spotkania mają na celu zachęcenie dzieci do sięgania po książki, zapoznanie ich z działaniem Biblioteki, pokazanie, że jest to przestrzeń przeznaczona dla każdego.

Wszystkie warsztaty są nieodpłatne!

Aby zarezerwować zajęcia należy:

– zapoznać się na naszej stronie internetowej z tematyką zajęć,

– kontaktować się z filią biblioteczną, do której na zajęcia planuje przyjść grupa. Realizacja zajęć będzie zależna od możliwości organizacyjnych filii,

– ustalić telefonicznie szczegóły rezerwacji, m.in. datę, godzinę i temat zajęć,

Informacje dodatkowe:

– zastrzegamy sobie prawo przełożenia lub odwołania zajęć z ważnych przyczyn służbowych,

– w przypadku odwołania zajęć przez przedszkole lub szkołę prosimy o informację telefoniczną,

– zajęcia na terenie placówek oświatowych organizujemy w wyjątkowych przypadkach; ich realizacja wymaga wcześniejszego uzgodnienia z osobą prowadzącą zajęcia (dotyczy głównie spotkań w przedszkolach).

 


StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Oddział dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” ul. Jana Kilińskiego 16 tel. +48 52 352 72 37 e-mail: oddzialdladzieci@bmino.pl
„Miły, okrągły, puchaty…” – spotkanie edukacyjne dla dzieci z Kubusiem Puchatkiem, jednym z ulubionych bohaterów dzieciństwa. Uczestnicy poznają historię jego powstania, wybrane przygody z grupą przyjaciół oraz zabawne i refleksyjne „kubusiowe” powiedzenia, które na stałe zapisały się w literaturze. Nie zabraknie działań plastycznych i zabaw ruchowych.
„I cóż, że ze Szwecji?” – w ramach zajęć porozmawiamy nie tylko o Szwecji, ale także innych krajach i wierzeniach skandynawskich. Dzieci dowiedzą się czym jest „fika”, o co chodzi z „polowaniem na zorzę polarną” i co robią leśne skrzaty. Ponadto nie zabraknie ciekawostek, dobrej zabawy i jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli Szwecji – Konika z Dalarny.
„Wśród tupotu małych stóp. Zabawy i opowieści o pingwinach” – zajęcia z okazji Dnia Wiedzy o Pingwinach, podczas których wyruszymy w świat lodowych krajobrazów, gdzie najmłodsi dowiedzą się jak pingwiny żyją, jak się porozumiewają i dlaczego są tak wyjątkowe! W programie: fascynujące opowieści i kreatywne zabawy!

Filia nr 1 ul. Zygmunta Wilkońskiego 32 tel.+48 52 357 64 70 e-mail: filia1@bmino.pl

„Po nitce do kłębka” – spotkanie zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Puzzli, w programie: historia popularnego hobby, zabawa „dopasuj puzzle”, łamigłówki rozwijające koncentrację.

Filia nr 3 ul. Wojska Polskiego 5 tel.+48 52 352 04 55 e-mail: filia3@bmino.pl

„Bon czy ton, czyli savoir-vivre dla dzieci” – zajęcia dla dzieci mające na celu zapoznanie z podstawowymi zasadami savoir-vivre w rozmaitych sytuacjach.

Filia nr 4 ul. Poprzeczna 29 tel.+48 52 357 51 08 e-mail: filia4@bmino.pl

„Chyba jestem nieśmiały” – problem braku wiary w siebie, zawstydzenia dotyka dzieci od najmłodszych lat. Warto przyjrzeć się temu problemowi, a nawet poszukać jego rozwiązania. Porozmawiamy o tym z przedszkolakami z okazji Dnia Osób Nieśmiałych, który przypada 14 stycznia.

Filia nr 7 ul. Marulewska 7 tel.+48 52 357 32 45 e-mail: filia7@bmino.pl
„Bohaterowie lodowej krainy – Pingwiny!” – spotkanie edukacyjne nawiązujące do Dnia Wiedzy o Pingwinach. W programie: odpowiedzi na ważne pytania – „Dlaczego pingwiny, choć są ptakami , nie latają?”, „Czy mogą się spotkać z groźnym niedźwiedziem polarnym?”, „Jak funkcjonuje pingwinia rodzina?. Dzieci poznają też najbardziej popularne pingwiny z bajek oraz wysłuchają opowiadania o pingwinie.
„Ważna uwaga! Nieśmiałość to nie wada!” – spotkanie edukacyjne z okazji Dnia Osób Nieśmiałych (14.01), w programie: praktyczne porady dla osób nieśmiałych na podstawie książki „O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku” R. Jędrzejewskiej – Wróbel.
„Tyle śniegu wokół… czarujemy śnieg!” – spotkanie edukacyjne z okazji Światowego Dnia Śniegu (14.01), w programie: informacje i ciekawostki o śniegu, o najciekawszych sportach zimowych i o środkach ostrożności podczas ich uprawiania oraz o zachowaniu się w kontakcie z lawiną i zamiecią śnieżną.

Oddział dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” ul. Jana Kilińskiego 16 tel. +48 52 352 72 37 e-mail: oddzialdladzieci@bmino.pl

„Bezpieczna zima, bezpieczne ferie” – zajęcia edukacyjne na temat właściwych zachowań podczas zimowego wypoczynku. Uczestnicy otrzymają niezbędną wiedzę jak korzystać z zabaw i wypoczynku na świeżym powietrzu podczas zimowej aury, aby było nie tylko wesoło, ale przede wszystkim bezpiecznie.

„Kot Moneta” – czyli jak zwierzęta inspirują pisarzy i artystów. W programie: ciekawostki o kotach, opowieści o sztuce, a także zabawy i krótkie działania plastyczne. Zajęcia zorganizowane z okazji Światowego Dnia Kota.

Filia nr 1 ul. Zygmunta Wilkońskiego 32 tel.+48 52 357 64 70 e-mail: filia1@bmino.pl

„Dawno, dawno temu żyły sobie dinozaury” – zajęcia edukacyjne o prehistorycznych gadach z okazji przypadającego w lutym Światowego Dnia Dinozaura. W programie: prezentacja filmu „Park Dinozaurów w Solcu Kujawskim” lub „Park Dinozaurów w Rogowie” (do wyboru), gry online, zabawy i prace plastyczne m.in. łączenie kropek, wyszukiwanie dinozaurów, bingo oraz zabawa „podświetlany dinozaur”. Na zakończenie zaprezentowane zostaną książki związane z prehistorycznym światem i jego ówczesnymi mieszkańcami.

Filia nr 3 ul. Wojska Polskiego 5 tel.+48 52 352 04 55 e-mail: filia3@bmino.pl

Filia nr 4 ul. Poprzeczna 29 tel.+48 52 357 51 08 e-mail: filia4@bmino.pl

„Koty, kotki, kociaki” – zajęcia edukacyjne przygotowane z okazji Dnia Kota. Dzieci poznają koci język, dowiedzą się jak opiekować się kotkiem, aby był on szczęśliwy. Ponadto wykonają zabawę logopedyczno-ruchową i poznają ciekawostki z życia mruczków.

Filia nr 7 ul. Marulewska 7 tel.+48 52 357 32 45 e-mail: filia7@bmino.pl
„Po prostu koci świat!” – spotkanie edukacyjne nawiązujące do Światowego Dnia Kota. Dzieci dowiedzą się podstawowych informacji o kocie: budowie, mowie ciała, nawykach oraz o rasach kotów. Spotkanie uzupełni przegląd książek o kotach i kocich bohaterach oraz graficzne zadania do samodzielnego wykonania.
„Gwizdek i śniegowa kula…czyli o świstakach w polskich Tatrach” – zajęcia edukacyjne nawiązujące do Dnia Świstaka (2.02) i oczekiwania na pierwsze oznaki przedwiośnia. Wykorzystanie cyklu książek Barbary Gawryluk o świstaku Gwizdku objętych patronatem Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz książek poświęconych zwierzętom Tatr i filmów przyrodniczych Adama Wajraka.
„Z muchą na luzie ćwiczymy buzie” – zabawa logopedyczna dla dzieci ćwicząca sprawność aparatu artykulacyjnego i prawidłową wymowę głosek, przygotowana w oparciu o książkę Marty Galewskiej – Kustry.

Oddział dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” ul. Jana Kilińskiego 16 tel. +48 52 352 72 37 e-mail: oddzialdladzieci@bmino.pl

„Bocianie opowieści” – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6-8 lat, na temat zmian w przyrodzie, które zwiastują wiosnę. Z pomocą sympatycznego bociana, uczestnicy poznają wiele ciekawostek związanych z nową porą roku, ludowe mądrości oraz wesołe zabawy.

„Świat emocji z kolorowym potworem – czyli radość jest jak wiosna!” – w programie prosta i zabawna historia, która wprowadzi dzieci w fascynujący świat uczuć, a także krótkie pogadanki na temat emocji – co zrobić kiedy emocje się poplączą, jaki mają kolor, jak nauczyć się je rozpoznawać i jak je nazwać?

Filia nr 1 ul. Zygmunta Wilkońskiego 32 tel.+48 52 357 64 70 e-mail: filia1@bmino.pl

„Piłeczki szczęścia!” – zajęcia ruchowe dla dzieci zorganizowane z okazji przypadającego w marcu Międzynarodowego Dnia Szczęścia. W programie: zabawy sprawnościowe i zręcznościowe, m.in. piłeczkowy ping-pong, gra zespołowa „pokaż dalej” oraz „wystrzałowy poduszkowiec”.

Filia nr 3 ul. Wojska Polskiego 5 tel.+48 52 352 04 55 e-mail: filia3@bmino.pl

Filia nr 4 ul. Poprzeczna 29 tel.+48 52 357 51 08 e-mail: filia4@bmino.pl

„Doceniaj – nie oceniaj” – zajęcia edukacyjne przygotowane z okazji Dnia Doceniania przypadającego 5 marca. Przypomnimy dzieciom, że słowa zarówno pozytywne i negatywne, kierowane do innych, mają ogromną moc. Ponadto poprzez przeczytane opowiadanie, burzę mózgów i wykonanie zadań uświadomią sobie, że należy bardziej cenić rzeczy, które mamy, a w szczególności te niematerialne.

Filia nr 7 ul. Marulewska 7 tel.+48 52 357 32 45 e-mail: filia7@bmino.pl

„Mali odkrywcy przyrody na tropie wiosny” – spotkanie edukacyjne dla dzieci połączone z prezentacją multimedialną i filmikami przyrodniczymi przedstawiającymi oznaki wiosny w świecie roślin i zwierząt, w mieście oraz w lesie.

„To trzeba wiedzieć… o teatrze!” – zajęcia edukacyjne z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (27.03). W programie m.in. podstawowe informacje o teatrze, sztukach, aktorach, lalkach i pacynkach oraz o dobrych manierach obowiązujących podczas wizyt w teatrze w oparciu o książki „Dobre maniery Cecylii Knedelek” oraz „Sam i Julia w teatrze”.

Oddział dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” ul. Jana Kilińskiego 16 tel. +48 52 352 72 37 e-mail: oddzialdladzieci@bmino.pl

Indie w kolorach! – zajęcia podróżnicze, podczas których dzieci dowiedzą się czym jest sari, a czym bindi? Dlaczego święte krowy są święte i co warto zobaczyć w Indiach! Nie zabraknie rekwizytów, zapachów i przypraw. Ponadto podczas zajęć będzie możliwość wykonania kartki ze złotą mandalą!

Sport to zdrowie – książka Wam to powie! – świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, którego celem jest popularyzowanie książek oraz czytania wśród najmłodszych. Obchodzone jest w rocznicę urodzin (2.04) słynnego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Świętowanie połączymy z promocją sportu, którego uprawianie nie tylko wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną, ale i kształtuje charakter (podobnie jak czytanie książek). Połączenie tych dwóch tematów nie jest przypadkowe ponieważ w kwietniu obchodzimy również Światowy Dzień Sportu.

Filia nr 1 ul. Zygmunta Wilkońskiego 32 tel.+48 52 357 64 70 e-mail: filia1@bmino.pl

Mali WIELCY – spotkanie z dziećmi organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, w programie: prezentacja książek z bestsellerowej serii „Mali WIELCY” – przybliżająca dzieciom sylwetki znanych postaci, kreatywna praca plastyczna „mały Picasso”, „tak jak Lennon” czyli muzyczne inspiracje oraz „zabawy Montessori”.

Z przyrodą za pan brat – spotkanie z uczniami organizowane w ramach Dnia Ziemi, w programie: „łamigłówki ekologiczne główki”, „jak dbać o nasze środowisko?”- burza mózgów, zabawa „Niech wygra najlepszy!” oraz praca plastyczna.

Filia nr 3 ul. Wojska Polskiego 5 tel.+48 52 352 04 55 e-mail: filia3@bmino.pl

Mały człowiek – wielkie wyzwania – zajęcia edukacyjne dotyczące charakterystyki najważniejszych relacji międzyludzkich oraz umiejętności rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami.

Filia nr 4 ul. Poprzeczna 29 tel.+48 52 357 51 08 e-mail: filia4@bmino.pl

Jak wysoko, jak daleko – zajęcia edukacyjne o kosmosie z okazji Dnia patrzenie w niebo (14.04). Dzieci dowiedzą się co można zobaczyć „gołym okiem” na niebie w dzień, a co w nocy oraz poznają nazwy ciał niebieskich i planet. Nie zabraknie tematycznego, głośnego czytania oraz zabaw ruchowych i tematycznych.

Filia nr 7 ul. Marulewska 7 tel.+48 52 357 32 45 e-mail: filia7@bmino.pl

Skrzydlaty symbol Polski…wszystko co warto wiedzieć o bocianach! – spotkanie edukacyjne dla dzieci połączone z warsztatami plastycznymi.

O Patronie Święta Książki Dziecięcej – zajęcia edukacyjne przybliżające postać H.Ch. Andersena w oparciu o książki „Mali Wielcy – Hans Christian Andersen” Marii Isabel Sanches Vegary i „W poszukiwaniu szczęścia” Wioletty Piaseckiej połączone z zabawami literackimi.

Oddział dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” ul. Jana Kilińskiego 16 tel. +48 52 352 72 37 e-mail: oddzialdladzieci@bmino.pl

„Z książką mi po drodze” – zajęcia edukacyjne na temat korzyści płynących z czytania książek. Dzieci dowiedzą się dlaczego warto czytać książki oraz wielu ciekawostek na ich temat. Regały pełne kolorowych książek, niezwykłe opowieści sprawią, że książka stanie się czymś wyjątkowym i godnym uwagi.

„Kraina uśmiechu – Tajlandia” – zajęcia podróżnicze dla dzieci. W programie m.in. tajski savoir-vivre, tajemnice plemienia Kayan oraz tajniki manufaktury tajskich parasolek i wachlarzy! Tradycyjnie nie zabraknie rekwizytów i ciekawostek! A jeśli macie jakieś życzenie to podczas zajęć będzie można je spełnić – grając na drewnianych żabach, przynoszących szczęście!

Filia nr 1 ul. Zygmunta Wilkońskiego 32 tel.+48 52 357 64 70 e-mail: filia1@bmino.pl
„Harry czary – mary” – spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Harry’ego Pottera. W programie: magiczne obrazki, wybuchowy eliksir, zabawy z „czarodziejską różdżką” .
„Czytanie to supermoce” – spotkanie z uczniami, w programie: zabawy czytelnicze: „Stwórz audiobooka”, „Jakim książkowym bohaterem jesteś?” oraz „Jaka to książka?” – rozpoznaj książkę po okładce.

Filia nr 3 ul. Wojska Polskiego 5 tel.+48 52 352 04 55 e-mail: filia3@bmino.pl

„W zaczarowanym świecie biblioteki” – w trakcie zajęć uczestnicy poznają bliżej oazę jaką jest biblioteka we współczesnym świecie i jej rolę w życiu małego czytelnika. Dowiedzą się o ciekawych książkach jakie można znaleźć w bibliotekach i jakie są warunki zarejestrowania się w książnicy.

Filia nr 4 ul. Poprzeczna 29 tel.+48 52 357 51 08 e-mail: filia4@bmino.pl

„Maj – miesiąc książki” – dzieci poznają tajniki pracy bibliotekarza, księgozbiór, dowiedzą się w jaki sposób podzielone są i ułożone na półkach książki oraz ich instrukcję obsługi. Nie zabraknie głośnego czytania i ruchowych zabaw tematycznych.

Filia nr 7 ul. Marulewska 7 tel.+48 52 357 32 45 e-mail: filia7@bmino.pl
„Przyjaciele mieszkają w książkach” – o najciekawszych książkach dla dzieci oraz o drodze przez nie przebytej: od pisarza do czytelnika.
„Pali się! Strażacy ruszają do akcji!” – spotkanie edukacyjne dla dzieci z okazji Dnia Strażaka (4.05).
W programie: prezentacja multimedialna o strażakach i ich pracy, wyposażeniu osobistym, wyposażeniu wozu strażackiego i remizy, a także test wiedzy przeciwpożarowej  i ratowniczej – nagrodą Złota Odznaka Strażaka.
„Zapraszamy do królestwa pszczół” – spotkanie edukacyjne dla dzieci w nawiązaniu do Światowego Dnia Pszczół (20.05). W programie: prezentacja multimedialna o pszczołach – historia, zwyczaje i tajemnice, o pszczelarstwie i bartnictwie, poznanie budowy ula oraz pszczeli escape – room.

Oddział dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” ul. Jana Kilińskiego 16 tel. +48 52 352 72 37 e-mail: oddzialdladzieci@bmino.pl

Ląd na końcu świata – Madagaskar – zajęcia podróżnicze dla dzieci o największej wyspie Afryki. W programie liczne ciekawostki, fascynujące opowieści, a także oryginalne rękodzieła prosto z Madagaskaru. Nie zabraknie dobrej zabawy oraz melodii z afrykańskiego instrumentu.

Filia nr 1 ul. Zygmunta Wilkońskiego 32 tel.+48 52 357 64 70 e-mail: filia1@bmino.pl

O patronce Inowrocławia – spotkanie z okazji 625 rocznicy śmierci Jadwigi Andegaweńskiej, w programie: prezentacja o Królowej Jadwidze, dworski taniec, rycerskie sprawności oraz film ze średniowiecznego zamku.

Filia nr 3 ul. Wojska Polskiego 5 tel.+48 52 352 04 55 e-mail: filia3@bmino.pl

Bezpieczne wakacje – dzieci zapoznają się z podstawowymi zasadami, jakie należy przestrzegać, by bezpiecznie spędzić wakacje, maluchy powinni wiedzieć, jakie sytuacje mogą stwarzać zagrożenie i jak się wtedy zachować.

Filia nr 4 ul. Poprzeczna 29 tel.+48 52 357 51 08 e-mail: filia4@bmino.pl

Hej ho! Wakacji czas – dzieci słuchając książki „Lato” Małgorzaty Strzałkowskiej, dowiedzą się, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie między czerwcem a wrześniem. Ponadto poznają sposoby na bezpieczne spędzenie letniego wypoczynku, aby wrócić do szkoły w pełnym zdrowiu. Nie zabraknie głośnego czytania, zabaw rozwijających koordynację ręka-oko oraz zabaw ruchowych.

Filia nr 7 ul. Marulewska 7 tel.+48 52 357 32 45 e-mail: filia7@bmino.pl

Książka to ogród wyobraźni: spotkanie czytelnicze dla dzieci połączone z zabawami literackimi zorganizowane w ramach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Witamy (bezpieczne) wakacje!: spotkanie edukacyjne.
W programie: zapoznanie dziećmi z regułami bezpiecznych wakacji w mieście, a także nad wodą i w górach.

Wkrótce
Wkrótce
Oddział dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” ul. Jana Kilińskiego 16 tel. +48 52 352 72 37 e-mail: oddzialdladzieci@bmino.pl

„Czytać każdy może!” – zajęcia z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, podczas których pokażemy dzieciom, że kontakt z książką może być wielką frajdą, a czytanie wcale nie musi być nudne! Ponadto sami stworzymy jakąś opowieść i utwierdzimy Was w przekonaniu, że czytać każdy może!

Indiańskim tropem!” – podczas zajęć dzieci przeniosą się do indiańskiej wioski, by poznać ciekawostki, wierzenia i kulturę dawnych plemion! Nie zabraknie tajemniczych opowieści, legend i mitów, a także krótkich zajęć z tworzenia malowideł naskalnych!

Filia nr 1 ul. Zygmunta Wilkońskiego 32 tel.+48 52 357 64 70 e-mail: filia1@bmino.pl

Bajkowe eksperymenty” – warsztaty kreatywno – edukacyjne, w trakcie których dzieci samodzielnie wykonają proste eksperymenty, tematycznie związane z postaciami z bajek. W programie: doświadczenie, eksperyment oraz zabawy z wodą i kolorami. Na zakończenie zajęć uczestnicy wykonają solne obrazki.

Dawno, dawno temu żyły sobie dinozaury” – zajęcia edukacyjne o prehistorycznych gadach. W programie: prezentacja filmu, gry online, zabawy i prace plastyczne m. in. łączenie kropek, wyszukiwanie dinozaurów, bingo oraz zabawa „podświetlany dinozaur”. Na zakończenie zaprezentowane zostaną książki związane z prehistorycznym światem i jego ówczesnymi mieszkańcami.

Filia nr 3 ul. Wojska Polskiego 5 tel.+48 52 352 04 55 e-mail: filia3@bmino.pl

Emocje przedszkolaka” – zajęcia dla dzieci przedszkolnych, których celem jest jest nauka rozpoznawania, wyrażania i regulowania emocji. Wszystkie one nam są potrzebne: i te pozytywne, i te negatywne. Pozytywne – stanowią powód do działania i nadają mu kierunek, negatywne – pełnią funkcję obronną.

Ja i moje bezpieczeństwo” – zajęcia mające na celu wyposażyć dzieci w wiedzę, umiejętności, dzięki którym unikną wielu niebezpiecznych sytuacji, będą wiedziały jak unikać, zapobiegać i jak najszybciej pokonywać niebezpieczeństwa.

Filia nr 4 ul. Poprzeczna 29 tel.+48 52 357 51 08 e-mail: filia4@bmino.pl

Awantura w śmietniku – z recyklingiem na Ty” – scenariusz lekcji bibliotecznej oparty jest na książce Marcina Barana pt. „Awantura w śmietniku”. Podczas wspólnej zabawy dzieci poznają zasady segregacji śmieci i podstawowe reguły recyklingu.

Ach, jak pięknie jest marzyć” – o marzeniach i marzycielstwie z okazji Dnia Marzyciela. Na podstawie wierszy autorów dziecięcych porozmawiamy o pragnieniach dzieci,  sile wyobraźni i czy każdy człowiek może mieć marzenia? Podczas wspólnej zabawy spróbujemy poznać siłę wyobraźni dzieci.

Filia nr 7 ul. Marulewska 7 tel.+48 52 357 32 45 e-mail: filia7@bmino.pl

Spróbuj zrobić tylko kropę” – spotkanie biblioteczne dla dzieci nawiązujące do Międzynarodowego Dnia Kropki i książki P. H. Reynoldsa „Dot”, w programie: głośne czytanie książek połączone z prezentacją filmu obrazującego jej treść – podkreślenie przesłania, które niesie oraz zachęcenie dzieci do życiowej odwagi i kreatywności, a także zajęcia plastyczne „Wielkie kropkowanie…”: tworzenie kolorowych obrazów za pomocą kropek.

Przedszkolna Akademia Zdrowia” – piramida żywieniowa i o zdrowym stylu życia, w krótki i ciekawy sposób przedstawimy zasad prawidłowego żywienia i najważniejsze elementy stylu życia, których realizacja daje szanse na prawidłowy rozwój, sprawność intelektualną i fizyczną.

Oddział dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” ul. Jana Kilińskiego 16 tel. +48 52 352 72 37 e-mail: oddzialdladzieci@bmino.pl
„Od wiosny do zimy” – czyli jak kolory ognia powoli przejmują władzę nad liśćmi, a zwierzęta przygotowują się do zimy. Zajęcia edukacyjne na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Uczestnicy dowiedzą się m.in.: dlaczego jesienią liście zmieniają kolor i co oznaczają poszczególne barwy, kilku ciekawostek o wybranych zwierzętach i ich zwyczajach związanych z tą porą roku oraz jaki sposób człowiek może pomagać zwierzętom przygotować się do zimy.
„Empatia – czego możemy nauczyć się od zwierząt?” – zajęcia poświęcone właściwym zachowaniom w stosunku do zwierząt, ich prawom oraz uwrażliwieniu na ich los. Nie zabraknie zabawnej pogadanki z pacynką – psem Burkiem, „Opowiastki o staruszku i psie”. oraz podstawowej instrukcji pierwszej pomocy zwierzętom

Filia nr 1 ul. Zygmunta Wilkońskiego 32 tel.+48 52 357 64 70 e-mail: filia1@bmino.pl
„Zwierzakowe love!”, spotkanie z okazji Światowego Dnia Zwierząt. W programie: prezentacja książki „Uratuj mnie” P. George – pogadanka, rozpoznajemy odgłosy zwierząt, zagadki, łamigłówki, odnajdywanie różnic czyli wesołe zadania inspirowane publikacją „Hen, hen w las zagadek czas”.
„Popatrz, posłuchaj, powąchaj…” – spotkanie, w trakcie którego dzieci będą ćwiczyć zmysły. W programie: układanie dużych, bajkowych puzzli, oglądanie książek zabawek dostępnych w bibliotece, zabawa „Jaki to przedmiot?”, ćwiczenia zręcznościowe z kolorowymi piłeczkami, odgadywanie dźwięków oraz gimnastyka rytmiczna z chustą Klanzą.

Filia nr 3 ul. Wojska Polskiego 5 tel.+48 52 352 04 55 e-mail: filia3@bmino.pl
,,Emocje przedszkolaka” – zajęcia dla dzieci przedszkolnych, których celem jest jest nauka rozpoznawania, wyrażania i regulowania emocji. Wszystkie one nam są potrzebne: i te pozytywne, i te negatywne. Pozytywne – stanowią powód do działania i nadają mu kierunek, negatywne – pełnią funkcję obronną.
„Ja i moje bezpieczeństwo” – zajęcia mające na celu wyposażyć dzieci w wiedzę, umiejętności, dzięki którym unikną wielu niebezpiecznych sytuacji, będą wiedziały jak unikać, zapobiegać i jak najszybciej pokonywać niebezpieczeństwa.

Filia nr 4 ul. Poprzeczna 29 tel.+48 52 357 51 08 e-mail: filia4@bmino.pl

„Na tropie jesieni” – dzieci podczas głośnego czytania opowiadania „Jesień” M. Strzałkowskiej i wspólnych zabaw utrwalą sobie charakterystykę i pierwsze oznaki tej pory roku. Ponadto najmłodsi będą mieli za zadanie podzielić symbole pór roku oraz przejdą jesienną ścieżkę sensoryczną.

Filia nr 7 ul. Marulewska 7 tel.+48 52 357 32 45 e-mail: filia7@bmino.pl
„Art. Origami” – o pochodzącej z Chin i rozwiniętej w Japonii sztuce składania papieru: warsztaty plastyczne dla dzieci, w programie: o pochodzeniu origami, zastosowaniu w obrzędowości religijnej i dekorowaniu domu, o pierwszym podręczniku sztuki składania papieru, pokaz papierowych dekoracji oraz zajęcia plastyczne podczas których, każdy uczestnik wykona figurę przestrzenną.
„Tyle złota wokół…- o jesiennych zmianach w przyrodzie” – informacje i ciekawostki ze świata przyrody, łamigłówki, prezentacja książki Adama Wajraka „Jesień” i nauka praktycznych umiejętności – Jak zostać tropicielem? Jak rozróżnić rogi od poroża?. Dzieci poznają także odpowiedzi na pytania: Czy wilki są straszne? Co dominuje w jesiennym jadłospisie niedźwiedzia?
„Płaszcz Józefa” – głośne czytanie książki S. Tabaka: wskazanie na potrzebę poszanowania dla posiadaczy rzeczy, mądrego ich użytkowania oraz racjonalnego stylu życia ( w nawiązaniu do Światowego Dnia Oszczędzania). Zapoznanie dzieci z podstawowymi elementami kultury żydowskiej oraz z postacią Autora.

Oddział dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” ul. Jana Kilińskiego 16 tel. +48 52 352 72 37 e-mail: oddzialdladzieci@bmino.pl

„Jesienią wszystko się rudzi!” – spotkanie edukacyjne dla dzieci, podczas którego będziemy przełamywać stereotypy o zwierzętach. Ponadto najmłodsi będą mieli okazję porozmawiać z lisem Antkiem i nauczyć się lisiej piosenki, którą wspólnie zaśpiewamy. Nie zabraknie także działań plastycznych.

„Zwyczaje andrzejkowe” – zajęcia poświęcone tradycji, w której wróżby przeplatają się z wesołą zabawą. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się jak dawniej obchodzono Andrzejki oraz przetestować wybrane wróżby

Filia nr 1 ul. Zygmunta Wilkońskiego 32 tel.+48 52 357 64 70 e-mail: filia1@bmino.pl

„Bajki Wam niosę” – spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. W programie: zabawa oddechowa „domek trzech świnek”, bajkowe puzzle, zabawa zręcznościowa „łowienie baśniowych bohaterów”, quiz „Jaka to bajka”, „bajki-grajki”- muzyka filmowa.

„Jestem sobie mały miś” – spotkanie z okazji Dnia Pluszowego Misia, w programie: wykonywanie misiowych dekoracji, zabawy z emocjami, misiowe fakty, pluszowe wyszywanki, bieg „ścieżka misia” oraz misiowa gimnastyka.

Filia nr 3 ul. Wojska Polskiego 5 tel.+48 52 352 04 55 e-mail: filia3@bmino.pl

„Emocje przedszkolaka” – zajęcia dla dzieci przedszkolnych, których celem jest jest nauka rozpoznawania, wyrażania i regulowania emocji. Wszystkie one nam są potrzebne: i te pozytywne, i te negatywne. Pozytywne – stanowią powód do działania i nadają mu kierunek, negatywne – pełnią funkcję obronną.

„Ja i moje bezpieczeństwo” – zajęcia mające na celu wyposażyć dzieci w wiedzę, umiejętności, dzięki którym unikną wielu niebezpiecznych sytuacji, będą wiedziały jak unikać, zapobiegać i jak najszybciej pokonywać niebezpieczeństwa.

Filia nr 4 ul. Poprzeczna 29 tel.+48 52 357 51 08 e-mail: filia4@bmino.pl

„Koty, kotki, kociaki” – dzieci poznają koci język, dowiedzą się jak opiekować się kotkiem, aby był szczęśliwy.

„Dobroć to ogromna siła” – zajęcia o empatii, pomaganiu innym oraz o tym, jak nasz mały gest może wiele znaczyć dla kogoś w potrzebie. Dzieci m.in. wysłuchają książki „Drużyna futbolowa. Empatia”.

Filia nr 7 ul. Marulewska 7 tel.+48 52 357 32 45 e-mail: filia7@bmino.pl

„Dookoła świata baśni” – prezentacja o najsłynniejszych bajkopisarzach i ich znanych baśniach. Zabawa literacka nawiązująca do poznanych baśni oraz głośne czytanie wybranego utworu.

„O czym szumią drzewa” – spotkanie edukacyjne połączone z prezentacją multimedialną przygotowaną w oparciu o książkę niemieckiego leśnika P. Wohllebena połączone ze wspólną zabawą rozpoznawania najpopularniejszych rodzajów liści.

„Jeżyk w mieście – o jeżach w Polsce” – spotkanie nawiązujące do Dnia Jeża, w programie: pogadanka na temat kolczastego zwierzątka ( gdzie żyje, czym się odżywia i jakie zagrożenia czyhają na jeże w mieście), rebusy, łamigłówki związane z jeżem oraz głośne czytanie.

Oddział dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” ul. Jana Kilińskiego 16 tel. +48 52 352 72 37 e-mail: oddzialdladzieci@bmino.pl
„Grudniowa rozmowa o baśniach” – zajęcia edukacyjne poświęcone ulubionym przez dzieci baśniom. Skąd się wzięły? Czym różnią się od bajek i legend? Czy wciąż powstają nowe? Podczas spotkania nie zabraknie zabaw i zadań do wykonania, inspirowanych mniej lub bardziej znanymi baśniami o tematyce zimowej.
„Magia świąt. Tradycja i radość w polskiej kulturze” – o światełkach, sianku pod obrusem, tajemnicach potraw wigilijnych i oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę, a także dziecięcych zabawach z dawnych lat. W programie: wspólne śpiewanie polskich kolęd, szykowanie wigilijnego stołu, a dla chętnych opowiemy także o wigilijnej podróży przez świat
Filia nr 1 ul. Zygmunta Wilkońskiego 32 tel.+48 52 357 64 70 e-mail: filia1@bmino.pl

„ZdrowieJEMY!” – spotkanie poświęcone zdrowemu odżywianiu. W programie: układanie owocowych puzzli, przyklejanie jabłek na czas, rozpoznawanie jarzyn czy segregowanie produktów według „zdrowych” i „niezdrowych”.

Filia nr 3 ul. Wojska Polskiego 5 tel.+48 52 352 04 55 e-mail: filia3@bmino.pl

„Emocje przedszkolaka” – zajęcia dla dzieci przedszkolnych, których celem jest jest nauka rozpoznawania, wyrażania i regulowania emocji. Wszystkie one nam są potrzebne: i te pozytywne, i te negatywne. Pozytywne – stanowią powód do działania i nadają mu kierunek, negatywne – pełnią funkcję obronną.

Filia nr 4 ul. Poprzeczna 29 tel.+48 52 357 51 08 e-mail: filia4@bmino.pl
„Koty, kotki, kociaki” – dzieci poznają koci język, dowiedzą się jak opiekować się kotkiem, aby był szczęśliwy.
„W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia” – dzieci wysłuchają książki „Boże Narodzenie” autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej, wspólnie pobawią się w zimowe zabawy oraz wykonają bombki i ozdobią biblioteczną choinkę.
Filia nr 7 ul. Marulewska 7 tel.+48 52 357 32 45 e-mail: filia7@bmino.pl
„Świąteczna wizyta w śnieżnej Laponii” –  spotkanie edukacyjne dla dzieci o tematyce świątecznej połączone z prezentacją multimedialną przygotowaną w oparciu o książkę „Nela na kole podbiegunowym” i zawarte w niej kody QR.
„Po prostu Święta!” – spotkanie edukacyjne poświęcone zwyczajom świątecznym w różnych krajach, przygotowane w oparciu o książkę S. M. Brand „Święta na świecie” połączone z warsztatami plastycznymi.
„Bajki z Krainy Mikołajów” – spotkanie czytelnicze, prezentacja książek o tematyce świątecznej, czytanie wybranego tytułu, zajęcia plastyczne – składanie Mikołaja.