Godziny otwarcia

Poniedziałek: 10:00 – 18:00
Wtorek: 10:00 – 18:00
Środa: 10:00 – 15:00
Czwartek: 10:00 – 18:00
Piątek: 10:00 – 18:00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte

Telefon
+48 52 352 72 37
E-Mail
filia12@bmino.pl

Zajęcia cykliczne:

„Senior potrafi” – zajęcia rękodzielnicze dla zainteresowanych kulturą regionu prowadzone przez twórczynię ludową Małgorzatę Sobotę w dwa piątki w miesiącu o godz. 10.30.

Język niemiecki dla każdego” – nauka podstaw języka niemieckiego i konwersacji w pierwszy i trzeci czwartek o godz. 12.00 oraz w drugi i czwarty czwartek o godz. 16.30.

„Literacki Klub Dobrego Wiersza i Prozy” – dyskusyjne spotkanie dla seniorów, podczas którego czytelnicy będą mogli zaprezentować własne utwory poetyckie oraz fragmenty prozy w drugi poniedziałek miesiąca o godz. 15.00.

„Papierowa wiklina” – warsztaty plastyczne dla dorosłych z wykorzystaniem recyklingu papieru i zastosowaniem techniki polegającej na wyplataniu z rurek – papierowych ozdób – raz w miesiącu, w piątek o godz. 10.30

„Podróże po literaturze” – spotkania z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną, rozwijanie aktywności, zainteresowanie literaturą, na podstawie wybranych książek – raz w miesiącu o godz. 10.45.

„Świat Wyobraźni” – zajęcia manualne, plastyczne dla osób niepełnosprawnych prowadzone w ramach terapii przez sztukę organizowane – raz w miesiącu, w czwartek o godz. 15.00.

Z bajką dookoła świata” – zajęcia dla dzieci, głośne czytanie bajek, zabawy literackie, zajęcia plastyczne, zgaduj – zgadule – raz w miesiącu po uzgodnieniu telefonicznym.

„Żyj z pasją” – spotkanie dla osób poszukujących różnych form aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu, wirtualne wędrówki po regionie – prowadzi Antoni Ścigacz – przewodnik turystyki pieszej, w ostatni piątek miesiąca o godz. 16.00.

Czytelnikami filii mogą zostać osoby z niepełnosprawnościami (dzieci i dorośli) oraz rodzice, nauczyciele, którzy uczestniczą w procesie wychowania bądź usprawniania. Istotne znaczenie ma właściwa polityka gromadzenia zbiorów oraz prawidłowa obsługa czytelników, tym bardziej że w wielu przypadkach nie przychodzą oni osobiście do biblioteki. Placówka ta już w chwili powstania miała jasno określone zadania. Obok zapewnienia fachowej obsługi informacyjnej czytelnikom z niepełnosprawnościami, ważnym realizowanym zadaniem było i jest nadal uzmysłowienie społeczeństwu problemu osób z różnorodnymi dysfunkcjami oraz roli biblioteki i literatury w rehabilitacji. Filia jest nietypową placówką, nie tylko ze względu na swoją działalność, lecz również i zbiory. Obok tradycyjnych książek i czasopism, czytelnikom biblioteki udostępniane są alternatywne materiały biblioteczne, m.in. książki na płytach CD, DVD oraz urządzeniach do głośnego czytania tzw. „Czytakach”. Różnorodność materiałów bibliotecznych i form książek, podyktowana uwarunkowaniami psychofizycznymi czytelników gwarantuje, że każdy znajdzie w jej zbiorach coś dla siebie. W Filii realizowany jest program dostarczania do domu, przez pracownika raz w tygodniu, materiałów bibliotecznych tym, którzy nie mogą dotrzeć do książnicy. Obecnie Filia posiada ponad cztery tysiące tytułów książek mówionych i przeszło tysiąc siedemset czarnodrukowych. Dodatkowym źródłem informacji jest zainstalowany komputer z dostępem do Internetu zaopatrzony w przenośny zestaw lektorski Pearl z programem OpenBook. Urządzenie służy do skanowania i odczytywania tekstów drukowanych za pomocą mowy syntetycznej oraz spełnia funkcje powiększalnika. MAGic Plus to program idealnie dostosowany dla użytkowników komputerów z wadą wzroku oraz dla osób, które spędzają wiele czasu przed ekranem komputera, umożliwia powiększenie zawartości ekranu nawet do 36 razy. Filia współpracuje z ośrodkami o różnym charakterze. Są to Domy Pomocy Społecznej w Inowrocławiu, Warzynie, Tarnówku i Parchaniu , Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztat Terapii Zajęciowej, Polski Związek Niewidomych koło w Inowrocławiu, Centrum Aktywności „Nadzieja Życia”, Dom Dziennego Pobytu, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria”, Integracyjne Centrum Aktywności „Nadzieja życia”, Środowiskowy Dom Samopomocy w Inowrocławiu i Żalinowie oraz Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Larix” w Warszawie. Placówka systematycznie współpracuje z Oddziałem dla Dzieci w organizowaniu imprez integracyjnych, Zespołem Szkół im. Marka Kotańskiego oraz Szkołą Podstawową Integracyjną w Inowrocławiu.
Porady specjalistów zainteresowani mogą znaleźć w czasopiśmie Integracja