Godziny otwarcia

Poniedziałek: 10:00 – 18:00
Wtorek: 10:00 – 18:00
Środa: 10:00 – 15:00
Czwartek: 10:00 – 18:00
Piątek: 10:00 – 18:00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte

Telefon
+48 52 357 46 38
E-Mail
czytelnia@bmino.pl

W Czytelni Biblioteki Głównej znajduje się ponad 18 tysięcy książek. Są to publikacje naukowe, informacyjne (słowniki, encyklopedie, przewodniki, bibliografie) i popularnonaukowe, a także dzieła literatury pięknej, należące do polskiej
i światowej klasyki. Kilka stanowisk komputerowych oferuje bezpłatny dostęp do Internetu. Można również korzystać
z cyfrowej wypożyczalni książek i czasopism naukowych ACADEMICA, w której online dostępnych jest ponad 3 miliony publikacji. W razie braku (na miejscu lub online) potrzebnego wydawnictwa na życzenie czytelnika sprowadza się je z innej biblioteki.
Zainstalowany komputerowy system Informacji Prawnej LEX pozwala na korzystanie z aktów prawnych publikowanych w Dziennikach Ustaw i Monitorze Polskim. Czytelnia oferuje również dzienniki i czasopisma.
Zarówno książki, jak i czasopisma udostępnia się na miejscu na zasadzie wolnego dostępu. Możliwe są też wypożyczenia weekendowe (patrz regulamin).
Ponad 2,5 tysiąca książek, czasopism i rękopisów, było niegdyś własnością rodu von Hahn z Postenden w Kurlandii. Porzucone w 1945 r. woluminy stały się własnością odrodzonej Biblioteki Miejskiej w 1948 r. Wśród nich jest 580 osiemnastowiecznych starodruków, publikowanych w kilku krajach europejskich, przeważnie po niemiecku i francusku. Dziewiętnastowieczne i pochodzące z pierwszych dziesięcioleci wieku XX woluminy także kryją „białe kruki”, wzbogacone często unikalnymi autografami i dedykacjami. Stanowią dzięki temu interesujący materiał badawczy zarówno dla potomków rodu von Hahn, zamieszkujących Europę Zachodnią, jak i naukowców z regionu.
Na miejscu można wykonać kserokopie i skany wybranych materiałów bibliotecznych.

Zajęcia cykliczne:

„FIVE O’ CLOCK” – warsztaty tematyczne doskonalące znajomość języka angielskiego, prowadzone przez lektora Fundacji „Ekspert – Kujawy” dwa razy w miesiącu.

Tytuły czasopism dostępne w Czytelni:

Angora
Gazeta Pomorska
Gazeta Wyborcza
Nasz Dziennik
Newsweek Polska
Polityka
Przegląd Sportowy
Sieci – polit. – społ.
Szydełkiem i na drutach
Tygodnik Powszechny
Twój Styl

Dostęp online
Biblioteka Publiczna
Dziennik Gazeta Prawna
Poradnik Bibliotekarza
Poradnik Instytucji Kultury