Dzięki dotacji w ramach ogólnopolskiego konkursu „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”, ogłoszonego przez Biuro „Niepodległa”, Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza realizuje projekt „Dlaczego handlarz win zgolił brodę?” Od 9 lutego do 17 marca 2024 r. cykl imprez przybliży mało znaną historię związaną ze znaczeniem niepodległościowego zrywu dla mieszkańców okolic Inowrocławia. Patronat medialny nad projektem objęło Radio PiK.
W piątek 9 lutego o godzinie 12.00 lekcja archiwalno-muzealna zainauguruje wystawę „Bohaterowie i bandyci, czyli Inowrocław w okresie Powstania Styczniowego”. Ekspozycję, przygotowaną we współpracy z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy. Oddział Inowrocław i Muzeum im. Jana Kasprowicza będzie można zwiedzać do niedzieli 17 marca. Tego samego dnia w Saloniku Literacko-Artystycznym zostaną ogłoszone wyniku questingu „Inowrocławskie ślady Powstania Styczniowego”. Po wręczeniu nagród zwycięzcom gry artyści Filharmonii im. Romualda Traugutta zaprezentują koncert „Pieśni Powstania Styczniowego”.
W Dzień Kobiet, 8 marca, odbędzie się spotkanie autorskie z Lucyną Olejniczak, która w popularnych powieściach fikcyjną fabułę splata z historycznym tłem przełomowych momentów polskich dziejów, takich jak Powstanie Styczniowe. Tydzień wcześniej, 1 marca, uczniowie inowrocławskich szkół średnich zmierzą się w debacie oksfordzkiej „Pójdziemy wszyscy na straszny bój czy nie wódź nas na pokuszenie?” Tytuł imprezy oparty jest na cytatach z dwóch utworów związanych z Powstaniem i odwołuje się do uniwersalnego dylematu: jak odpowiadać na przemoc?
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Dlaczego handlarz win zgolił brodę?

Informacje powiązane: