W Dniu Kobiet przyjechała do nas z Krakowa Lucyna Olejniczak. Z tej okazji zaprosiliśmy pisarkę i jej czytelniczki, a także czytelników, do kawiarni literackiej, w którą zmienił się biblioteczny Salonik.
Autorka wielu bestsellerów ukazuje powikłane, fikcyjne losy silnych kobiet, zmagających się z przeciwnościami losu, i wspierających bądź wykorzystujących je mężczyzn. Jeden z walorów powieści Lucyny Olejniczak stanowi bogate tło historyczne i obyczajowe, więc pisarka opowiadała nam między innymi, jak splata wątki fikcyjne z wydarzeniami historycznymi. Na pytanie: „Historia czy fikcja?”, każda z czytelniczek i każdy czytelnik może odpowiedzieć inaczej, wydaje się jednak, że jedna i druga pasjonuje autorkę „Kobiet z ulicy Grodzkiej” równie mocno i w jej książkach obie płaszczyzny są nierozerwalnie związane.
Spotkanie było częścią projektu “Dlaczego handlarz win zgolił brodę?” W jego ramach można zwiedzać wystawę „Bohaterowie i bandyci, czyli Inowrocław w okresie Powstania Styczniowego”, wziąć udział w questingu (nagrody czekają!), a w niedzielę 17 marca o godzinie 17.00 uczestniczyć w koncercie wybitnych artystów z Filharmonii im. Romualda Traugutta „Pieśni Powstania Styczniowego. W hołdzie bohaterom”. Bezpłatne wejściówki dostępne są w Wypożyczalni dla Dorosłych przy ul. Kilińskiego 16.
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Radio PiK.