W samo południe 1 marca w Saloniku Literacko-Artystycznym zmierzyły się dwie drużyny uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, przygotowane przez nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, profesora oświaty Waldemara Wąśniewskiego. Inspirację do debaty oksfordzkiej „Pójdziemy wszyscy na straszny bój czy nie wódź nas na pokuszenie?” stanowiły wiersze Kornela Ujejskiego i Gustawa Zielińskiego. W utworach poetów polskiego romantyzmu kontekst Powstania Styczniowego wpisany został w tematykę uniwersalną. W szlachetnym pojedynku na argumenty przywoływano przykłady nie tylko powstań narodowych, ale też walki o prawa człowieka w różnych zakątkach świata w wieku XX i współcześnie.
O zwycięstwie drużyny dopuszczającej uzasadnione użycie przemocy zdecydowali jurorzy: Szymon Balicki (student kognitywistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zwycięzca jednej z edycji Kujawsko-Pomorskiej Ligi Debat) Krzysztof Kosiński (nauczyciel języka polskiego i muzyki, multiinstrumentalista, kompozytor, socjoterapeuta i animator kultury) i Łukasz Oliwkowski (nauczyciel języka polskiego, animator kultury, człowiek wielu pasji i talentów). W uzasadnieniu werdyktu podkreślono większą sprawność w posługiwaniu się chwytami retorycznymi, lepsze wykorzystanie mowy niewerbalnej i większą gotowość do debatowania „drużyny Kornela Ujejskiego”. Zwycięzcy otrzymali nagrody, członkowie drużyny pokonanej – upominki.
Debata stanowiła część projektu “Dlaczego handlarz win zgolił brodę?” W jego ramach można zwiedzać wystawę „Bohaterowie i bandyci, czyli Inowrocław w okresie Powstania Styczniowego”, wziąć udział w questingu (nagrody czekają!), a w Dzień Kobiet o godzinie 18.00 wstąpić do kawiarni literackiej na spotkanie autorskie z twórczynią historyczno-obyczajowych bestsellerów Lucyną Olejniczak.
Na koniec cyklu imprez, w niedzielę 17 marca o godzinie 17.00, wystąpią artyści Filharmonii im. Romualda Traugutta w koncercie „Pieśni Powstania Styczniowego. W hołdzie bohaterom”. Zapraszamy 🙂
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Radio PiK.