Wypożyczalnia dla Dorosłych
Toshikazu Kawaguchi „Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni”
Mała zaciszna tokijska kawiarenka przyciąga gości aurą tajemniczości i magii. Krąży miejska legenda  mówiąca o tym, że można się tam przenieść w przeszłość. By jednak przenieść się w przeszłość, trzeba przestrzegać kilku dziwnych zasad. Mimo tych frustrujących reguł ciągle zdarzają się osoby, które chcą powtórnie doświadczyć przeszłości. Powieść Toshikazu Kawaguchi  japońskiego dramatopisarza i reżysera dotyka ważnych tematów i opowiada o uniwersalnych prawdach: o życiu, emocjach i miłości. „Zanim wystygnie kawa”, to lektura niewielkich rozmiarów, dająca pretekst do wielu przemyśleń.

Następne spotkanie odbędzie się 26 marca  2024 r. o godz. 15.30. Będziemy rozmawiać o książce Clare Chambers „Małe przyjemności”.

Filia nr 1

Małgorzata Mikos pt. „Wróć do mnie”.

Lektura Małgorzaty Mikos pt. „Wróć do mnie” opowiada o miłości, stracie, bólu, krzywdzie, trudnych decyzjach, wyzwaniach i nadziei.  Akcja rozgrywa się w dwóch strefach czasowych – współcześnie i w okresie II wojny światowej. Powieść pełna wspomnień, emocji, opisów okrucieństw wojennych, skomplikowanych losów bohaterów itd. Zdaniem klubowiczów zbyt dużo w niej tajemnic, zagadek, „sił  nadprzyrodzonych”i nierealnych sytuacji.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 25 marca 2024 r. o godz. 15.00. Będziemy omawiać książkę „Ostatnia Róża Szanghaju” Weiny Dai Randel.

Filii nr 3

Laetitia Colombani „Warkocz”

Losy trzech kobiet z trzech krańców świata splatają się w powieści Colombani jak tytułowy warkocz. Najbardziej poruszający jest wątek Smity, Hinduski z kasty niedotykalnych, która walczy o to, by przyszłość jej małej córeczki różniła się od jej własnej teraźniejszości. Sytuacja kobiety we współczesnych Indiach kontrastuje z obrazami z bollywoodzkich filmów. Z kolei historia ambitnej kobiety sukcesu, Sary, która z dnia na dzień dowiaduje się, jak choroba zmienia jej pozycję w pracy, oddaje w pełni istotę prawdziwej „walki szczurów” w dzisiejszym świecie. Finalnym pasmem warkocza łączącym te dwie opowieści jest wątek młodej Włoszki, Giulii, dziewczyny podejmującej w dramatycznych okolicznościach obowiązki głowy rodziny.

Następne spotkanie 26 marca 2024 r. o godz. 16.00. podczas którego omawiana będzie książka Ałbeny Grabowskiej „Doktor Bogumił”.

Filii nr 7

Barbara Wysoczańska „Aktoreczka”

Autorka książki jest historykiem z pasji i wykształcenia, dlatego w „lekkiej” fabule, osadzonej w Nowym Jorku w roku 1950, starała się poruszyć ważne wątki historyczne. Dotyczą one kwestii rozliczeń zbrodniarzy wojennych, którzy w Stanach Zjednoczonych znaleźli schronienie, a nawet wygodne życie oraz niechęci rządu amerykańskiego do publikacji zdjęć dokumentujących zbrodnie nazistowskie w Polsce. Śledząc losy głównych bohaterów – aktorki Lauren Evans i polskiego emigranta fotografa Konrada Rogowskiego, mamy okazję poznać klimat Nowego Jorku lat 50., życia polskich emigrantów, funkcjonowanie świata filmowego Hollywood i początki rodzącego się głębokiego uczucia.

Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 26 marca o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce „Zanim wystygnie kawa” Toshikazu Kawaguchi.