Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
05

Teatr MagMowcy zawitał do Biblioteki

W Saloniku Literacko-Artystycznym odbył się spektakl dla dzieci pt. „Jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Przedstawienie zgromadziło liczną publiczność, która z entuzjazmem śledziła losy głównych bohaterów. Spektakl wyróżniał się barwną scenografią i wyjątkowymi rekwizytami, oddając sens ważnego przysłowia. Szczególne brawa należą się naszym młodym aktorom, którzy z wielkim zaangażowaniem i naturalnością odgrywali swoje role, a co najważniejsze pomogli Słoneczku wrócić do zdrowia! Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu „Protokół Kulturalny XVIII” współfinansowanego przez Miasto Inowrocław.

Teatr MagMowcy zawitał do Biblioteki Czytaj więcej ...

img-0342

33 edycja „Wielkiej Gry” za nami!

Nie lada pamięcią i żelaznymi nerwami wykazali się finaliści organizowanego przez Bibliotekę Miejską od ponad 30. lat konkursu czytelniczego „Wielka Gra”. W tym roku gospodarzem wydarzenia była Filia nr 4, przy ul. Poprzecznej 29. Finałowe rozgrywki otworzył Prezydent Miasta Inowrocławia Pan Arkadiusz Fajok, życząc uczestnikom dobrej zabawy i rywalizacji fair play. Do wyboru były dwa tematy: „Kury górą!” Justyny Bednarek oraz „Supercepcja” z serii książek Katarzyny Gacek. Dzieci i młodzież wspierani przez swoich najbliższych, odpowiadali na pytania dotyczące treści przeczytanych książek. Po zaciętych bojach, lista zwycięzców przedstawia się następująco:     Temat I „Kury górą!”   I Dominika Krakowska II ...

33 edycja „Wielkiej Gry” za nami! Czytaj więcej ...

08

Mam oko na Maroko – czyli fascynująca podróż przez muzykę, język i przyrodę

Podczas kolejnych zajęć z cyklu „Mały Wielki świat-o kulturach dla najmłodszych” wyruszyliśmy w podróż do Maroka. Przenieśliśmy się tam za pomocą pięknego dźwięku kalimby, której brzmienie wprowadziło nas w klimat marokańskiej kultury. Nauczyliśmy się także kilku podstawowych zwrotów, przymierzaliśmy stroje i podziwialiśmy wyjątkowy minerał – różę pustyni. Nie zabrakło także niespodzianki w postaci afrykańskich, pamiątkowych breloków, które za pomocą farb i pędzelka zyskały piękne kolory. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas! Na kolejne zajęcia zapraszamy już 20 czerwca 2024 r. DZIEŃ RÓŻNORODNOŚCI KULTUROWEJ 2024  

Mam oko na Maroko – czyli fascynująca podróż przez muzykę, język i przyrodę Czytaj więcej ...

01

Przygoda na łące

Łąka i jej mieszkańcy byli bohaterami „Muzycznych zabaw” w „Tajemniczym Ogrodzie”. Dzieci często boją się małych żyjątek dlatego postanowiliśmy je lepiej poznać i oswoić strach przed nimi. Uczestnicy, na makiecie łąki, umieszczali zwierzęta i owady, które wcześniej musieli nazwać. Dzieci poznały ich zwyczaje, a przy pomocy lupy mogły lepiej przyjrzeć się szczegółom ich budowy. Nie zabrakło również wesołej zabawy oraz wiosennych melodii wygrywanych na prostych instrumentach perkusyjnych. Na koniec młodzi tropiciele przyrody, wykonali prace plastyczne z pszczołami w roli głównej. Zapraszamy na kolejne zajęcia 11 czerwca, o godz. 16:00!

Przygoda na łące Czytaj więcej ...

dziecieca-galeryjka-baner

„Dziecięca galeryjka” w Bibliotece

Filia nr 12 zaprasza 22 maja 2024 r., o godz. 10.00 na wernisaż wystawy p.n. „Dziecięca galeryjka”. Plastyczne postrzegania świata i emocje temu towarzyszące przy wykorzystaniu różnych technik zaprezentują dzieci – Amelia Puczkarska i Zosia Ciążkowska, uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. 4 Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej oraz Marysia Trzecka i Tatiana Kozłowska z Zespołu Szkół im. Marka Kotańskiego. Warto docenić wolność twórczą, samodzielną chęć działania i potrzebę wyrażania siebie. Dodatkowym elementem dekoracji będą prace plastyczne wykonane w Tajemniczym Ogrodzie podczas warsztatów z cyklu „Rękodziełka”. Zapraszamy do holu Biblioteki Głównej. Wstęp wolny!

„Dziecięca galeryjka” w Bibliotece Czytaj więcej ...

bookcrossing-2024-baner

21. odsłona bookcrossingowa

4 czerwca (wtorek) w godzinach od 13:00 do 16:00 podczas Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, przed książnicą i w holu Wypożyczalni dla Dorosłych, będziemy uwalniać książki. Wszystkich inowrocławian i gości zapraszamy do udziału w 21. odsłonie Święta Wolnych Książek, by razem z nami współtworzyli i propagowali ideę bookcrossingową. Przypominamy, że od kilku już lat upowszechniamy swobodną wymianę książek nie tylko we własnych murach (ustawiając w holu Biblioteki regał „Książka na wymianę”), ale także na zewnątrz. W Inowrocławiu działa z powodzeniem kilka punktów, z których można zabrać książkę i podczas kolejnej wizyty, w tym lub innym bookcrossingowym punkcie, przynieść w zamian inną, ...

21. odsłona bookcrossingowa Czytaj więcej ...

perfumy-3-czerwca-baner

Kawa w perfumerii?

Kawa w perfumerii, jesteście zaintrygowani? Wypożyczalnia dla Dorosłych zaprasza do udziału w warsztatach perfumiarskich, na których dowiecie się, do czego potrzebna jest kawa w perfumerii. Uzyskacie podstawową wiedzę o perfumach, gdzie je aplikować, czy można ofiarować je w prezencie, o zastosowaniu ich w nauce i leczeniu oraz uzyskacie wiele innych ciekawych informacji. Spotkanie poprowadzi Dorota Jankowska, która od wielu lat jest wierna swojej miłości do perfum, a o swojej pasji mówi: „…zbieram, kolekcjonuję, recenzuję i ciągle szukam tego zapachu NAJ…”. TERMIN SPOTKANIA: 3 CZERWCA (poniedziałek) 2024 R. GODZ. 16.00 MIEJSCE SPOTKANIA: ANTRESOLA OBOWIAZUJĄ ZAPISY: Wypożyczalnia dla Dorosłych ul. Kilińskiego 16 ...

Kawa w perfumerii? Czytaj więcej ...

warsztaty-czerpania-papieru-wyp-8

Każdy może być jak czerpalnik

We wtorkowe popołudnie w Wypożyczalni dla Dorosłych odbyły się twórcze warsztaty czerpania papieru dla młodzieży i dorosłych. O dziejach powstania papieru oraz w tajniki procesu jego tworzenia domowym sposobem wprowadziła uczestników animatorka z Pina Rosy Paulina Pawłowska. Pulpa papieru, miska z wodą, sito i praska, to m.in. te przedmioty zostały wykorzystane do stworzenia papierów artystycznych. Wyczerpane i przyozdobione m.in. suszonymi kwiatami, wstążkami kartki zostały przez biorących udział w zajęciach zabrane do domu. Warsztaty realizowane w ramach projektu „Protokół Kulturalny XVIII”, współfinansowanego przez Miasto Inowrocław.

Każdy może być jak czerpalnik Czytaj więcej ...

img-9045

Biblioteczna Majówka

Filia Nr 12 zorganizowała spotkanie p.n. „Biblioteczna Majówka”, podczas której uczestnicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gniewkowie przedstawili bajkę „Czerwony Kapturek”, a Janusz Barowski z Domu Pomocy Społecznej w Warzynie dał fortepianowy koncert muzyki barokowej. Natomiast seniorki z Domu Dziennego Pobytu „Życzliwa Przystań” wykonały utwory muzyczne połączone z mini playback show. Publiczność entuzjastycznie przyjęła prezentacje.

Biblioteczna Majówka Czytaj więcej ...

zlodziej-opowiesci

Złodziej opowieści odnaleziony! – spotkanie edukacyjne w Filii nr 7

Naszą bibliotekę po raz pierwszy odwiedziła grupa z przedszkola „Duszek”  by poznać tajniki pracy bibliotekarza oraz funkcjonowania biblioteki. Wspólnie wymieniliśmy jakie aktywności czekają na dzieci w książnicy, a czego należy się wystrzegać. Przedszkolaki wysłuchały opowieści, w której tajemniczy stwór zabierał wyspiarzom ukochane rzeczy – książki. W dalszej części spotkania dzieci pomogły Oliwce dotrzeć do jaskini stwora i uwolnić skrywane w głębinach spisane historie. Na zakończenie dzieci przeglądały publikacje związane ze swoimi zainteresowaniami.

Złodziej opowieści odnaleziony! – spotkanie edukacyjne w Filii nr 7 Czytaj więcej ...