Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
12

W podróży po Madagaskarze

Madagaskar to wyjątkowe miejsce pełne niesamowitej przyrody i unikalnych gatunków zwierząt – a przekonały się o tym dzieci podczas kolejnych zajęć z cyklu „Mały Wielki Świat-o kulturach dla najmłodszych”! Przykładem mogą być urocze lemury, czy palczak madagaskarski, inaczej „aj-aj”, który skradł sympatię dzieci. Oprócz licznych ciekawostek i filmów pokazujących życie na Madagaskarze, nie zabrakło także rekwizytów. Rękodzieła wykonane z rafii, pozwoliły przybliżyć ten wyjątkowy region, który potrzebuje naszej ochrony i uwagi, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się jego unikatową kulturą. Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za wspólnie spędzony czas! Zachęcamy również do odsłuchania audycji pt. „Rodzinny PiKnik”, nadawanej prosto z ...

W podróży po Madagaskarze Czytaj więcej ...

zdjecie-glowne

„Wierszaki Rupaki! Czyli utwory Danuty Wawiłow” w Filii nr 1

W czwartkowe popołudnie, 25 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Filii nr 1 odbyła się XII edycja konkursu recytatorskiego pod hasłem „Wierszaki Rupaki! Czyli utwory Danuty Wawiłow”. Do zmagań przystąpili uczniowie inowrocławskich szkół podstawowych z klas I-III. Jury w składzie: Małgorzata Makowiecka, Agnieszka Kozik i Anna Lewandowska przyznało: I miejsce – Zuzanna Przybysz (Szkoła Podstawowa Integracyjna), II miejsce – Oskar Ławski (Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Jagiellonka”), III miejsce – Tymon Gawrysiak (Szkoła Podstawowa nr 14), wyróżnienia: Paulina Balik (Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Jagiellonka”), Adrian Gładysz (Szkoła Podstawowa Integracyjna), Sofija Mikołajewska (Szkoła Podstawowa nr 14), Alicja Piechulska (Szkoła Podstawowa ...

„Wierszaki Rupaki! Czyli utwory Danuty Wawiłow” w Filii nr 1 Czytaj więcej ...

w-malym-sercu-polska-1-zdjecie-do-tekstu

W małym sercu Polska

W przededniu majowych Świąt Narodowych, Filię nr 3 odwiedziły „Żabki” z Przedszkola nr 4 „Słoneczko”. Motywem przewodnim wizyty przedszkolaków było uwrażliwienie na piękno, tradycje i folklor naszej Ojczyzny. Po przywitaniu maluchy przyjęły postawę zasadniczą i zaśpiewały Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, po czym z uwagą wysłuchały legendy o powstaniu państwa polskiego zaczerpniętej z książki pt.: „Skarbczyk legend”. Z kolei „Katechizm Polskiego Dziecka” Władysława Bełzy wprowadził dzieci w świat wartości, jakie dla każdego Polaka mają symbole narodowe takie jak godło i barwy. Odczytano im także Kodeks Małego Patrioty. Na zakończenie dzieci wyrecytowały wiersze o dniu 3 Maja i zaśpiewały patriotyczną piosenkę. W ...

W małym sercu Polska Czytaj więcej ...

zdjecie-glowne

Mali WIELCY w Filii nr 1!

W kwietniu w Filii nr 1 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Odwiedziły nas grupy z przedszkola Krasnal i Juniorek oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej. Zajęcia rozpoczęliśmy od prezentacji książek z bestsellerowej serii „Mali WIELCY” przybliżającej dzieciom sylwetki znanych postaci takich jak: Marilyn Monroe, John Lennon czy Maria Montessori. Po wysłuchaniu książki o Pablo Picasso mali artyści stworzyli kubistyczne portrety. Nie zabrakło ćwiczeń wspierających rozwój lewej półkuli mózgu takich jak rysowanie i układanie symetryczne. Bawiliśmy się też w rytm muzyki chustą Klanza. W myśl zasad stosowanych przez Marię Montessori dzieci przećwiczyły też swoje umiejętności manualne nawlekając korale na druciki ...

Mali WIELCY w Filii nr 1! Czytaj więcej ...

kostka-i-glowabanner

Zapraszamy na „Kostką i głową”

Jeśli Wasze dziecko lubi rozgrywki planszowe, układanie puzzli lub gry logiczne, to ta informacja jest właśnie dla Was! Filia nr 4 zaprasza na spotkanie z grami i zabawami „Kostką i głową”, które odbędzie się we wtorek 7 maja o godz. 16.30 w Filii nr 4, przy ul. Poprzecznej 29. Zapraszamy dzieci w wieku 6+, obowiązują zapisy osobiście w Bibliotece lub pod nr tel. (52) 357 51 08.

Zapraszamy na „Kostką i głową” Czytaj więcej ...

1

Spotkanie z Andersenem – warsztaty edukacyjne w Filii nr 7

Razem z grupą Duszki z Przedszkola „Pod Tęczą” świętowaliśmy Dzień Książki dla Dzieci. Tym razem rozpoczęliśmy nietypowo – od układania puzzli. Okazało się, że są to ilustracje z baśni jednego z najpopularniejszych baśniopisarzy – Hansa Christiana Andersena. Dzieci poznały smutną biografię pisarza, przy okazji dowiadując się gdzie leży Dania na naszym dmuchanym globusie. Przedszkolacy poznali wzruszającą baśń „Dzielny ołowiany żołnierzyk”  oraz pomogli jednonogiemu oficerowi dotrzeć do ukochanej.      

Spotkanie z Andersenem – warsztaty edukacyjne w Filii nr 7 Czytaj więcej ...

5

Zaznaczam czytanie – warsztaty kreatywne w Filii nr 7

Światowy Dzień Książek i Praw Autorskich to dla Nas niewątpliwie jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu. Z tej okazji do Filii nr 7 zaprosiliśmy miłośników książek, którzy stworzyli zakładki-notatniki. Dużo wycinania i kreatywnej pracy poskutkowało spersonalizowanymi zakładkami, które zagoszczą w wielu książkach!

Zaznaczam czytanie – warsztaty kreatywne w Filii nr 7 Czytaj więcej ...

five-oclock-baner

Five o’clock – bezpłatne zajęcia języka angielskiego dla dorosłych

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu serdecznie zaprasza na majowe lekcje języka angielskiego dla osób dorosłych. Zajęcia „Five o’clock” przeznaczone są dla każdego, kto chce nauczyć się praktycznego użycia tego języka oraz najbardziej przydatnych w życiu codziennym zwrotów. Na zajęcia nie obowiązują zapisy. Warsztaty odbędą się w czwartki – 9 i 23 maja o godz. 17:00 w Bibliotece Głównej, przy ulicy Jana Kilińskiego 16. Lekcje poprowadzi lektor z Fundacji Ekspert-Kujawy.

Five o’clock – bezpłatne zajęcia języka angielskiego dla dorosłych Czytaj więcej ...

swiatowy-dzien-ksiazki-2304-1

Książka moim przyjacielem

 W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Filię nr 3 odwiedziła grupa „Wiewiórki” z Przedszkola nr 4 „Słoneczko”. Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z procesem powstawania książki począwszy od napisania przez autora aż do momentu, w którym trafia ona do biblioteki. Przedszkolaki dowiedziały się także, z jakich części zbudowana jest książka, jakie są jej rodzaje, czego ona nie lubi oraz dlaczego warto czytać. W tajemniczy świat książek i biblioteki wprowadziło dzieci opowiadanie Zofii Staneckiej pt.: „Basia i biblioteka”. Na zakończenie, dla utrwalenia wiadomości, przeprowadzono konkurs, w którym maluchy miały za zadanie odgadnąć, celowo przekręcony, tytuł bajki.    

Książka moim przyjacielem Czytaj więcej ...

9

O bocianach prawie wszystko… – lekcja biblioteczna w Filii nr 7

Grupa przedszkolaków z Przedszkola „Muzyczna Kraina” odwiedziła naszą bibliotekę by bliżej przyjrzeć się jednemu z popularniejszych ptaków w Polsce – bocianowi.  Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci usłyszały klekotanie ptaków oraz były światkami narodzin pisklaków. Wspólnie zagraliśmy w „prawda czy fałsz” oraz stworzyliśmy odpowiedni jadłospis dla czerwononogiego ptaka. Na zakończenie spotkania dzieci własnoręcznie wykonały papierowe bociana.

O bocianach prawie wszystko… – lekcja biblioteczna w Filii nr 7 Czytaj więcej ...