Dnia 16 marca Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza zaprasza na wspólne obchody Dnia Świętego Patryka, patrona Irlandii. Przez cały dzień każdy, kto odwiedzi Wypożyczalnię dla Dorosłych, będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę o tej zielonej krainie, biorąc udział w quizie. Na każdego, kto udzieli poprawną odpowiedź, czekać będzie miła niespodzianka.
Po południu, o godz. 18.00 w Saloniku Literacko-Artystycznego odbędzie się wernisaż wystawy, której bohaterem będzie irlandzki poeta, tłumacz, dramatopisarz, laureat Nagrody Nobla
z 1995 r., a także sympatyk Krakowa, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego – Seamus Heaney. To nie jedyny polski akcent w jego życiorysie – w dorobku pisarza znajdziemy bowiem także wiersze inspirowane poezją polskich autorów m.in. Herberta, ale również tłumaczenie „Trenów” Kochanowskiego, dokonane wspólnie ze Stanisławem Barańczakiem.
Tę jedną z największych, zasłużonych postaci dla kultury irlandzkiej przybliży nam Justyna Mazurek-Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej.

Wystawę pt. “Seamus Heaney życie i twórczość”, wypożyczoną z Fundacji Kultury Irlandzkiej, będzie można oglądać od 16 marca do 16 kwietnia w godzinach otwarcia Saloniku Literacko-Artystycznego. W uzupełnieniu zostaną także zaprezentowane publikacje związane z tym irlandzkim poetą pochodzące z Biblioteki UMK w Toruniu.

ssss