W ramach INO POP Festiwal, odbywającego się na inowrocławskim Rynku, Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza wraz z Kujawskim Centrum Kultury zaplanowała spotkania z czołowymi polskimi pisarzami. Poprowadzi je duet aktorsko-biblioteczny, Beata Kawka i Bartosz Wiśniewski.
Gościem pierwszego spotkania literackiego, w poniedziałek 7 czerwca, będzie Grzegorz Kalinowski. Pisarz ma na swoim koncie książki z pogranicza sensacji i kryminału. Ostatnia z nich o jakże bliskim tytule „Kwarantanna”, opowiada o grupie osób, poddanych przymusowej izolacji w podhalańskim pensjonacie. Podczas spotkania, być może padną pytania, czy decyzja o porzuceniu pracy dziennikarza sportowego na rzecz pisania była trudna.
We wtorkowe popołudnie 8 czerwca, porozmawiamy z Krzysztofem Vargą – prozaikiem, eseistą, felietonistą
i dziennikarzem. Autor jest dwukrotnym finalistą Nagrody Literackiej Nike,a także szeregu ważnych nagród literackich. Jego książki doczekały się tłumaczeń na kilkanaście języków. Ze względu na pochodzenie, w twórczości autora ważne miejsce zajmują Węgry. Podczas spotkania, być może dowiemy się ile prawdy jest w przysłowiu „Polak, Węgier- dwa bratanki”?
Literatem, który zagości na Festiwalu w środę, 9 czerwca będzie urodzony w Gdańsku, ale obecnie mieszkający
w Berlinie pisarz, tłumacz, malarz – Jacek Dehnel. Tworzy poezję, prozę i literaturę faktu, zdobywając uznanie krytyków i popularność wśród czytelników, czego dowodem są najważniejsze nagrody literackie. Mistrzowsko łączy klasyczne motywy literackie z elementami popkultury, np. w kryminale ze Stanisławem Przybyszewskim w tle czy w opowieści
o zombie inspirowanej esejami profesor Marii Janion.
Czwartkowe popołudnie będzie należało do Joanny Opiat-Bojarskiej – autorki poczytnych powieści kryminalnych, która w swoim dorobku ma również książki obyczajowe. Podczas spotkania postaramy się dowiedzieć co skłoniło autorkę do osadzenia akcji jej najnowszej książki „Winny”w Inowrocławiu.
Ostatnim literackim gościem Festiwalu, w piątek 11 czerwca będzie Jakub Żulczyk, który jest uznawany za jednego
z najciekawszych pisarzy młodego pokolenia. Piątkowe spotkanie będzie świetną okazją do rozmowy o jego najnowszej książce „Informacja zwrotna”, która swoją premierę miała kilka dni temu.
Uczestników spotkań, na które wstęp jest wolny, zachęcamy do zadawania pytań zaproszonym gościom. Dla tych, którzy odważą się je zadać, Organizatorzy przygotowali upominki. Zatem warto przyjść, zadać pytanie i bawić się
z nami.
Ponadto, na miłośników książek, w miasteczku festiwalowym będzie czekał kiermasz. Przygotowaliśmy ciekawe publikacje dla każdego, zaczynając od dzieci poprzez młodzież i kończąc na propozycjach dla dorosłych, a wszystko to w przystępnych cenach.

 

Organizatorami INO POP Festiwal są: Kujawskie Centrum Kultury, Miasto Inowrocław, Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji. Partnerem wydarzenia jest Galeria Solna.