Aby sprostać ogromnemu zainteresowaniu spotkaniem autorskim, dzięki uprzejmości Kujawskiego Centrum Kultury, zaprosiliśmy czytelników do Teatru Miejskiego. Przybyli na nie tłumnie inowrocławianie, a także mieszkańcy bliższych i dalszych miejscowości (np. Strzelna czy Gniezna).
Piątkowy wieczór 27 sierpnia stanowił unikalną okazję spotkania laureatki Nagrody Pulitzera, autorki czytanych niemal na całym świecie książek i artykułów prasowych. Amerykanka, rodzinnie związana z Polską, przedstawia w nich przenikliwe analizy dotyczące historii krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz współczesnych wyzwań.
Anne Applebaum opowiadała o tym, jak poznanie historii przybliża do zrozumienia aktualnych procesów politycznych i społecznych. Tłumaczyła, dlaczego każdy z nas może przyczynić się do wzmacniania demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Na przykładzie wszechobecnej manipulacji ze strony właścicieli mediów społecznościowych i służb specjalnych państw wrogich demokracji w treści ukazujące się w Internecie wyjaśniała, jak ważne jest, by każdy z nas sprawdzał wiarygodność źródeł popularnych informacji. Czy na pewno nie są to „fake newsy”?
Spotkanie zakończyło wpisywanie dedykacji autorskich i odpowiedzi na pytania czytelników.