W związku z obchodami Dnia Świętego Patryka, przygotowano moc atrakcji związanych z kulturą irlandzką.
15 marca o godzinie 17⁰⁰ zapraszamy do Saloniku Literacko-Artystycznego, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy „Celtyckie Odrodzenie”. Ukazuje ona ruch literacki przełomu XIX i XX wieku i jego wpływ na kulturę Irlandii. Przedstawione zostaną sylwetki Williama Butlera Yeates’a i Johna Millingtona Synge’a, a także historia Teatru Abbey, którego zasługą jest podtrzymywanie tożsamości narodowej Irlandczyków.
Wernisaż zostanie poprzedzony pokazem Zespołu Tańca Irlandzkiego „Avalon”, który założyli pochodzący z Torunia pasjonaci kultury celtyckiej. Tancerze zademonstrują delikatny taniec w baletkach z energetycznym stepem.
18 marca o godzinie 1030 w Oddziale dla Dzieci-Tajemniczym Ogrodzie, odbędą się warsztaty „W krainie elfów i olbrzymów”, które przybliżą uczestnikom legendy i baśnie irlandzkie. Na zajęcia w Tajemniczym Ogrodzie obowiązują zapisy pod numerem telefonu 52 3527237.
Po południu o godzinie 17⁰⁰ w Saloniku Literacko-Artystycznym odbędzie się prelekcja „Irlandia-zielona wyspa”, poświęcona kulturze, tradycji, historii i muzyce tego kraju.

Na pokaz Zespołu Tańca Irlandzkiego „Avalon” obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać na tydzień przed spotkaniem w Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Wystawę „Celtyckie Odrodzenie”, wypożyczoną z Fundacji Kultury Irlandzkiej można oglądać w Saloniku Literacko-Artystycznym do 19 kwietnia. Wstęp wolny.