“Biblioteka – świat w jednym miejscu” to hasło tegorocznej XIX edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Akcja skupia się na promowaniu czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, a jej organizatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Inowrocławska książnica włącza się w obchody święta, szykując atrakcje dla czytelników.
Mimo, że oficjalnie obchody trwają pomiędzy 8 – 15 maja, my rozpoczynamy już w piątek 6 maja o godzinie 16:00 otwarciem wystawy „Książka-czytanie-biblioteka”. Autorką zaprezentowanych prac jest rysowniczka i ilustratorka Beata Gamrowska, która po wernisażu przeprowadzi dla dzieci warsztaty plastyczne*.
Wielbicieli zagadek i quizów zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie prowadzonym na bibliotecznej stronie internetowej pt. „Miejsce akcji to…”, gdzie zadaniem uczestników będzie odgadnięcie na podstawie opisu miejsca akcji książki (może być to miasto lub państwo).
W poniedziałek 11 maja o godzinie 10:30 w Filii nr 12 nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie pt. „Ekozakładka do książki”.
We wtorkowe popołudnie 12 maja o godzinie 16:30 przed dziećmi zgromadzonymi w Saloniku Literacko-Artystycznym, zaprezentuje się zespół tworzący teatr objazdowy Teatr Magmowcy. Spektakl** pt. „Ważne numery” jest adresowany do małych czytelników w wieku od 4 lat i opowiada jak istotne są numery alarmowe.
Na zakończenie tegorocznego Tygodnia Bibliotek gościem książnicy będzie wybitny aktor teatralny, filmowy i pedagog Jan Englert. Okazją do spotkania jest wydana w ubiegłym roku książka „Bez oklasków”- zapis rozmowy, którą z artystą przeprowadziła Kamila Drecka – ceniona dziennikarka i pisarka, która poprowadzi spotkanie. Debiutem aktorskim gościa był niezapomniany „Kanał” Andrzeja Wajdy. Od tamtej pory stworzył liczne role teatralne i filmowe, współpracował z najwybitniejszymi twórcami kina i teatru. Jako profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, kształci kolejne pokolenia artystów. Od 2003 roku piastuje stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Narodowego w Warszawie.
Spotkanie*** odbędzie się w piątek 13 maja 2022 roku, o godzinie 18:00 w Teatrze Miejskim przy Placu Klasztornym 2.