„W 1772 r. przeszło miasto wraz z całym powiatem pod zabór pruski. W 1807 r. wcielono Inowrocław do Księstwa Warszawskiego a w 1805 r. wraca znów pod panowanie pruskie. Odtąd rozpoczęła się systematyczna germanizacja miasta i powiatu koroną czego był w 1904 r. pamiętny chrzest miasta na „Hohensalza”. Wreszcie potężne wystąpienie zbrojne ludności miasta i powiatu uwieńczone zostało wypędzeniem wroga z kraju” – pisał Zygmunt Czapla, lekarz, regionalista, powstaniec wielkopolski w książce „Kujawy. Opis Kujaw pod względem historycznym, geograficznym, rolniczym i przemysłowo handlowym”.
To tylko niewielki wycinek z dziejów naszego pięknego miasta, o których uczymy się, o które dbamy, pielęgnujemy, które staramy się odtwarzać, zapamiętać, przekazać dalej i w końcu na podstawie tego wszystkiego budować lepszą przyszłość.
Dni Inowrocławia to bardzo dobra okazja dla wszystkich mieszkańców i sympatyków miasta na odświeżenie pamięci i sprawdzenie swojej wiedzy o Inowrocławiu (tym dawnym i tym współczesnym) poprzez wzięcie udziału w kolejnej edycji konkursu przygotowanego przez Bibliotekę Miejską im. Jana Kasprowicza. Dla chętnych, którzy zdecydują się wziąć udział w zabawie, QUIZ będzie dostępny na stronie Biblioteki w dniach 1-6.06.2022 r. Szczęśliwcom, którzy poprawnie i w jak najkrótszym czasie odpowiedzą na 14 pytań jednokrotnego wyboru, gwarantujemy nagrody!

Szczegóły konkursu znajdują się w Regulaminie. Zapraszamy do udziału!

Regulamin quizu_2022