Wypożyczalnia dla Dorosłych
Joanna Jax „Długa droga do domu”
Justyna po rozwodzie pragnie ułożyć sobie życie na nowo- kupuje dom na wsi. Na strychu znajduje stary, mały kuferek, a w nim zeszyty z zapiskami: „Dzienniki Antoniny Tańskiej”. I tak zaczyna się podróż, w którą i my czytelnicy wraz z Justyną wyruszamy, by poznać zagmatwane i dramatyczne losy głównej bohaterki tej książki Antoniny Tańskiej. W 1938 jedenastoletnia Tosia wraz z rodzicami i rodzeństwem opuszcza Polskę, by osiedlić się w Stanach Zjednoczonych. Do Polski powraca 50 lat później. W życiu Tosi od momentu wyjazdu i powrotu do Polski wydarza się bardzo wiele.
Kiedy dorosła już Antonina wraz z mężem osiedla się na Kubie, wydaje się jej, że będzie tam szczęśliwa. Jednak na Kubie wybucha rewolucja. Mąż i malutki synek znikają. Kobieta zostaje więc sama, ale pragnienie odzyskania synka staje się najważniejsze.
Następne spotkanie odbędzie się 25 lutego o godz. 16.00. Będziemy rozmawiać o książce: Sigríður Hagalín Björnsdóttir „Wyspa”

Filia nr 1
Sigríður Hagalín Björnsdóttir „Wyspa”
,,Wyspa’’ uważana jest za najważniejszą islandzką książkę ostatnich lat. To thriller, pokazujący upadek społeczeństwa Islandii. Opowieść o miłości, władzy i manipulacji. Autorka uświadamia nam, jak niewiele trzeba, aby świat, w którym żyjemy przestał istnieć. Jej wizja ginącej cywilizacji jest przerażająca i działa na wyobraźnię, zmusza do zastanowienia się nad samym sobą i całym społeczeństwem.
Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 27 lutego 2020 r. o godz. 15.00 i będzie dotyczyć książki pt. ,,Horyzont’’ autorstwa Jakuba Małeckiego.

Flii nr 7
Kent Harufa „Nasze dusze nocą”.
Ta oszczędna w objętości i formie powieść porusza problemy, które jeśli pożyjemy dostatecznie długo, staną się udziałem każdego z nas – starości i samotności. Bo nawet otoczeni rodziną i znajomymi, każdego dnia będziemy wracać do pustego domu, spędzać samotne wieczory i noce, a te, jak twierdzi główna bohaterka, są najgorsze. Autor pokazuje, że samotność jest boleśnie dotkliwa, a potrzeba obecności drugiej osoby, dla której jest się ważnym, potrzeba rozmowy, bliskości są tak samo ważne, a nawet ważniejsze, gdy jesteśmy starzy i zwolnieni z wielu obowiązków… Ważnym aspektem powieści jest stosunek otoczenia i najbliższej rodziny do potrzeb starszych ludzi – zupełny brak zrozumienia, akceptacji, a nawet poczucie zniesmaczeni.
Książka została doskonale przyjęta i doczekała się ekranizacji, z Jane Fondą i Robertem Redfordem w głównych rolach.
Następne spotkanie naszego Klubu – 25 lutego o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Larsa Berge „Dobry wilk”.

Filia nr 3
Meg Wolitzer „Żona”
Powieść Meg Wolitzer to historia związku kobiety i mężczyzny, od pierwszego zauroczenia poprzez obowiązek małżeńskiej miłości i troski aż po zupełne wypalenie i rezygnację. Narracja prowadzona z pozycji żony jest doskonale uzasadniona. Czytelnik poznaje tylko jedną połowę danej opowieści, a mimo to osądza bohaterów, kierując się własnymi wrażeniami. Zredukowana do poziomu „żony sławnego pisarza” bohaterka postanawia opuścić męża w dniu, gdy ten otrzymuje ważną nagrodę literacką. Autorka toczy opowieść, ukazując dyskryminację ze względu na płeć
w świecie artystycznym, jak i zawodowym nie tylko w Ameryce lat pięćdziesiątych, ale również współcześnie.
Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Filii nr 3 odbędzie się 25 lutego 2020 r. i poświęcone będzie omówieniu powieści „Blizna” Danuty Chlupovej.