„(…) wzielismy pozycje z narożnika domu i stąd skutecznie ostrzeliwaliśmy niemców przy wejściu do koszar i jadących z dworca do koszar to też niemcy widząc dla siebie nas niebezpiecznych rozpoczeli do nas strzelać z artylerii lekiej. Po oddaniu 3ciego strzału trafili w sam narożnik domu
i tu nas przez to wykurzyli. Na szczęście granat nie eksplodował jednak przez wyrwanie cegieł
i tynku zostałem oślepiony i musiałem się z walki wycofać (…)” [pisownia oryginalna]

Tak opisywał walkę o Inowrocław Wincenty Tadeja, spisując w 1947 roku na kartkach papieru swoje wspomnienia z okresu Powstania Wielkopolskiego na Kujawach.
To tylko niewielki fragment jednej z pięciu ręcznie spisanych relacji powstańców, które z okazji 103. rocznicy wyzwolenia miasta Inowrocławia będą zaprezentowane w Saloniku Literacko Artystycznym Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza na wystawie pt. „Notatki z powstania”. Rękopisy te stanowią część wyjątkowych i bezcennych zbiorów Archiwum Rodziny Czaplów i przechowywane są w Czytelni Regionalnej Biblioteki.
Wszyscy odwiedzający wystawę w dniach 5.01-30.01.2022 r. będą mogli dowiedzieć się jak wyglądała walka
o Inowrocław i okolice – nie za pośrednictwem książkowych opracowań czy szkolnych wykładów, ale w sposób wręcz „bezpośredni” – od ludzi, którzy 103 lata temu, znajdując się w niezwykle trudnych okolicznościach, zdecydowali się na bohaterski zryw ku wolności.