Wypożyczalnia dla Dorosłych

Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc”

Aleksandra Lipczak dziennikarka i reporterka jest autorką książki „Lajla znaczy noc”, która znalazła się wśród nominowanych do Nagrody Nike 2021. Reportaż jest opowieścią o współtworzeniu przez blisko osiem wieków,  przez muzułmanów, żydów i chrześcijan zamieszkujących południową Hiszpanię  wspólnego świata.  Mówi o znaczeniu dziedzictwa muzułmańskiej społeczności dla kultury nie tylko hiszpańskiej, ale i dla europejskiej, o stosunku i postrzeganiu tego kulturowego spadku przez dzisiejszych Hiszpanów.

Następne spotkanie odbędzie się 25 stycznia 2022 r. o godz.15.30. Będziemy rozmawiać o książce: Ann Patchett „Dom Holendrów”.

Filia nr 1

Anna Stryjewska „Chłopiec z ulicy Wschodniej”

Zdaniem klubowiczów to niezwykła historia chłopca, którego życie naznaczone było przemocą, lękiem, ale także pragnieniami. To swoiste studium osobowości. Autorka w swojej powieści zwraca uwagę na rolę marzeń i dowodzi, że „nierealne może stać się realne” pomimo trudnej sytuacji życiowej.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 24 stycznia 2022 r. o godz. 15.00. Będziemy rozmawiać o książce: Renaty Kosin „Dziecko z mgły”.

Filia nr 3

Dorota Ponińska „Sekrety pani pułkownikowej”

Klubowiczki zakończyły 2021 rok omówieniem powieści Doroty Ponińskiej. Autorka znana jest czytelnikom  z trylogii Podróż po miłość i dylogii Romantyczni. Akcja „Sekretów pani pułkownikowej”, podobnie jak „Akuszerka z Sensburga” rozgrywa się w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Ukazano losy kilku bohaterek pochodzących z różnych grup społecznych, ich dążenia i marzenia. Dzieje pani pułkownikowej, rozpaczliwie pragnącej dziecka, jej służącej, Frani i wróżki Tatiany łączą się w opowieści, podczas której czytelnicy mogą poznać wydarzenia i ciekawostki z Warszawy lat trzydziestych. Interesujące są zwłaszcza opisy powstawania pożytecznych inicjatyw, takich jak ogródki jordanowskie.

Następne spotkanie odbędzie się 25 stycznia 2022 r o godz. 16.00 i poświęcone będzie omówieniu powieści Magdaleny Majcher „Nie czas na tajemnice”

Flii nr 7

Roma Ligocka „O sile rzeczy”

Roma Ligocka, autorka w najnowszej powieści wraca do historii swojej rodziny i świata, który zaginął. Początkiem  opowieści o Annie i Dawidzie Abrahamer stał się wyjazd Autorki do Nicei w 2020 roku, by poczuć klimat miasta, w którym Jej Dziadkowie w 1938 roku spędzili ostatnie, piękne wakacje. Niespodziewanie, wyjazd Romy Ligockiej zbiegł się z kolejnym zagrożeniem dla ludzkości – początkiem pandemii. Autorka stworzyła fragmenty pamiętnika swojej babci – Anny, którego naprawdę nie było, a w którym przywołuje dawne czasy. Powstała ciekawa opowieść o życiu jej żydowskiej rodziny, oddająca atmosferę przedwojennego świata.

To poruszająca i piękna opowieść o pamięci i więzi wielu pokoleń. Także o tym, jak wiele siły czerpiemy ze zwykłych rzeczy i prostych uczuć, ile radości daje nam nasza codzienność, ale także o tym, jak to wszystko może szybko zostać nam odebrane.

Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 25 stycznia o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Ch. Martina „Pomiędzy nami góry”.