header-image

W kwietniu, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książek rozmawiali o książce Szczepana Twardocha pt. “Morfina”.

Szczepan Twardoch publicysta, autor opowiadań i powieści, laureat Paszportów Polityki w kategorii  Literatura w tegorocznej, XX edycji. Nagrodę otrzymał za powieść „Morfina”, osadzoną w pierwszych miesiącach II wojny światowej w Warszawie. Naczelną postacią swej najnowszej książki uczynił mężczyznę „pogubionego”, mającego problemy m.in. z tożsamością (ojciec Niemiec, matka Ślązaczka z aspiracjami do polskości), z postawą wobec ojczyzny i z rolą męża, kochanka.

Konstanty Willeman Szczepana Twardocha nie jest osobą łatwą do zaakceptowania przez czytelnika. Jego uwikłanie, w często nieczyste sytuacje,  dyskusyjna postawa wobec kobiet
i przyjaciela, stosunek do ojczyzny sprawia, że nie możemy przejść obojętnie wobec problemów,
z którymi boryka się nasz antybohater. Zrozumienie powodów postępowania i postawy Konstantego zmusza nas do spojrzenia na sprawy tożsamości narodowej, na relacje panujące  pomiędzy despotyczną matką i synem, a w rezultacie nad rozterkami człowieka, który szuka odpowiedzi na pytania: kim jestem?, jakim chcę być człowiekiem?, obywatelem jakiego państwa? niejednoznacznie i bez uproszczeń.

„Morfina” to bardzo dobrze napisana powieść z wyrazistymi postaciami, ciekawą formą narracji i akcją – umiejscowioną w rzeczywistości pierwszych dni okupacji, co dodatkowo wzmacnia portret człowieka poszukującego swojego miejsca w świecie.

 {webgallery}

{/webgallery}

 

 

Następne spotkanie 28.05.2013 r. o godz. 1600 (Salonik Literacko -Artystyczny). Będziemy rozmawiać o książce Hanny Cygler „W cudzym domu”. Zapraszamy do dyskusji.

 

 

Rozmiar czcionki
Zmień kontrast
+