Książnica przygotowała różnorodną ofertę z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypadał na dzień 21 lutego. W zabawach i spotkaniach brały udział zarówno dzieci jak i dorośli. Uczestnicy ćwiczeń z pewnością wzbogacili swoją wiedzę oraz umiejętności prawidłowej wymowy. Nie ma nic fajniejszego jak nauka poprzez zabawę.
Filia nr 2 zaczęła obchody Dnia Języka Ojczystego już dzień wcześniej. 20 lutego grupa dzieci z Przedszkola przy Szkole Podstawowej nr 9 wzięła udział w językowych zabawach. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem powtarzały językowe łamańce i odgadywały rebusy, a na sam koniec stworzyły własny „językowy pociąg”.
21 lutego Filię nr 1 odwiedziły dzieci z klasy 2 c Szkoły Podstawowej Integracyjnej. W ramach spotkań „Duże problemy małych ludzi” uczniowie brali udział w rozmaitych zabawach i grach ortograficznych oraz gramatycznych: tworzyli historie z użyciem wylosowanych przez spinnera elementów, wyszukiwali wyrazy w ciągu, składali słowa zgodnie z kodem. Nie zabrakło lubianych przez dzieci gier online, w trakcie których m.in. szukali różnic w ortograficznej chmurze wyrazowej. Wiele radości sprawiły łamańce językowe oraz zabawa inspirowana wierszem Jana Brzechwy „Na straganie”.
Natomiast w Filii nr 7 święto było doskonałą okazją do spotkania z uczniami klasy IV z Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Dzieci poznały etymologię „językowego święta”, które zostało ustanowione na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu oraz zasady dbałości o nasz język. Choć język polski do łatwych nie należy, to okazało się, iż można się go uczyć poprzez zabawę.
Czytelnia Główna zorganizowała dla rodziców i opiekunów warsztaty logopedyczne prowadzone przez Martę Nogajczyk. Podczas ciekawej prezentacji ta doświadczona pedagog i logopeda przybliżyła problematykę prawidłowego kształtowania mowy u dzieci. Uczestnicy uzyskali szereg porad i wskazówek odnośnie obserwacji swoich pociech i wczesnego reagowania na nieprawidłowości w artykulacji.
Zwieńczeniem obchodów było czwartkowe „Czytanie przez pokolenia” w Filii nr 12, gdzie seniorzy zaprzyjaźnieni z naszą Biblioteką prezentowali wiersze, bajki i czytanki edukacyjne polskich autorów. Dziadkowie czytają i opowiadają najpiękniej, o czym przekonali się uczestnicy spotkanie, a wśród nich dzieci z Przedszkola Muzyczna Kraina i Zespołu Szkół im. Marka Kotańskiego oraz młodzież z Integracyjnego Centrum Aktywności Nadzieja Życia i Środowiskowego Domu Samopomocy w Inowrocławiu.