Wakacyjne eskapady czas zacząć! Biblioteka – wzorem lat ubiegłych – zaprosiła w piątkowe popołudnie wielbicieli podróży małych i dużych na fotograficzną wyprawę poza granice naszego kraju. Tym razem inowrocławska książnica postanowiła połączyć inspiracje literackie z niecodzienną wycieczką. Niecodzienną, bo była to wyprawa w czasie… do Wilna w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Dlaczego akurat zdecydowano się na ten okres? Dlatego, że był to czas młodości Czesława Miłosza, który przebywał – z małymi przerwami – w grodzie Giedymina do momentu wybuchu II wojny światowej. Dlaczego akurat Miłosz? 30 czerwca przypada 108. rocznica urodzin noblisty, a w sierpniu tego roku obchodzić będziemy 15. rocznicę Jego śmierci.

Zwiedzający ekspozycję pn. Wilno Miłosza – wypożyczoną z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – wysłuchali krótkiego wprowadzenia na temat związków pisarza z Wilnem oraz wiersza „Nigdy od ciebie, miasto”, obejrzeli fotografie barokowej kolebki dla wielu wybitnych twórców, a także zapoznali się z innymi fragmentami twórczości noblisty nawiązującymi do stolicy Litwy.

Ci, którzy chcieli zabrać ze sobą pamiątkę z „podróży” mogli wybierać spośród przygotowanych przez Bibliotekę pamiątkowych pocztówek.

Wystawa będzie czynna do 6 września br. w godzinach otwarcia Saloniku Literacko-Artystycznego.

Wykorzystane na wystawie fotografie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.