Wypożyczalnia dla Dorosłych
Marketa Zahradnikowa “Bóg nie jest automatem do kawy”
„Bóg nie jest automatem do kawy” to książka, w której autorka- Marketa Zahradnikowa podejmuje rozmowę z księdzem Zbigniewem Czendlikiem.
Polski ksiądz będący na parafii w czeskiej miejscowości Landskroun zasłynął wśród parafian i widzów (udział w programie czeskiej telewizji) niekonwencjonalnym podejściem do wielu trudnych spraw zarówno dla Kościała, jak i jego wiernych. Zbigniew Czendlik w charakterystyczny, humorystyczny dla siebie sposób odpowiada na niejednokrotnie problematyczne pytania. Z książki wyłania się obraz księdza pełnego życzliwości do ludzi, optymizmu, szczerości i poczucia humoru.
Następne spotkanie odbędzie się 24 wrzesnia o godz. 16.00, a tematem dyskusji będzie książka Erica Karpelesa “Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza”.
Filia nr 1
Ilona Wiśniewska  pt.“Lud z grenlandzkiej wyspy’’
To świetny reportaż, idealna książka dla tych, którzy są ciekawi, jak wygląda życie na  największej wyspie świata. Na powstanie tej książki złożyły się praca autorki w domu dziecka oraz rozmowy
z mieszkańcami wyspy. Wiśniewska z tych rozmów i wypowiedzi spotkanych osób tworzy  dla nas codzienność, ukazując radości, smutki i trudy życia tych ludzi w tak ciężkich warunkach.
Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 12 września 2019 r. o godz. 15.00  i będzie dotyczyć książki Karoliny Bednarz pt,,Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet’’
Filia nr 3
Nicholas Evans „Przepaść”
Autor znakomitego „Zaklinacza koni” tym razem sięgnął po temat aktualny zawsze i wszędzie – rozpad rodziny i jej konsekwencje. Pozornie idealna rodzina stopniowo rozsypuje się, czego ofiarą padają dzieci. Nie ma znaczenia, że dzieci są nastoletnie, i tak odbierają odejście ojca bardzo dramatycznie, podążając drogami, przed którymi powinni ostrzec ich kochający rodzice. Powieść dobrze oddaje tło obyczajowe, a psychologiczne wizerunki postaci są wiarygodne. Niestety wadą powieści jest zbytnia szczegółowość opisów i liczne wątki poboczne rozbijające strukturę fabuły.
Następne spotkanie klubu odbędzie się we wtorek 24 wrzesnia i poświęcone będzie omówieniu przeczytanych latem lektur, godnych polecenia pozostałym klubowiczkom.
Filia nr 7
Hisham Matar „Powrót. Ojcowie, synowie i kraj pomiędzy nimi”
Hisham Matar, choć pochodzi z Libii, jest pisarzem amerykańskim. Pisze po angielsku, postrzega świat jak Amerykanin, ale jest świadomy swych arabskich korzeni. „Powrót” jest zbeletryzowaną autobiografią. Fabuła powieści w znacznej mierze opiera się na autentycznych wydarzeniach, jakie były bezpośrednim udziałem Autora. Główną osią snutej opowieści jest relacja ojca z synem, a książka jest rodzajem hołdu złożonego, najprawdopodobniej nieżyjącemu Ojcu – ofiary rządów Kaddafiego. Prowadząc krucjatę na temat losów swojego Ojca, Matar przygląda się zmianom, jakie zaszły na rodzinnej ziemi po trzydziestu latach Jego nieobecności. Dzięki reminiscencjom i współczesnym doświadczeniom Autora poznajemy historię i teraźniejszość tego kraju, który nie umie zaznać spokoju. Subtelnym dopełnieniem przejmującej i druzgocącej historii Libii są migawki z życia codziennego, pochylenie się nad kulturą i sztuką tego kraju. Wzruszający ton książce nadają mądre i piękne relacje międzyludzkie, zwłaszcza rodzinne…
Następne spotkanie naszego Klubu dopiero po wakacjach – 24 września o godz. 11.00.
Będziemy rozmawiać o książce M. Klaty „Kamerdyner”.