Piątkowe święto poświęcone promocji literatury i czytelnictwa – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obfitowało w wiele atrakcji.
Głównym punktem obchodów, którego nie zepsuła nawet pogoda było odsłonięcie „zaczytanej ławki” przed Biblioteką Główną. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska, Prezydent Miasta Inowrocław Ryszard Brejza i Dyrektor Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza Dorota Drobnik-Stefańska.
Od teraz ławka na stałe wpisze się w krajobraz przed książnicą, już z daleka będzie zachęcała do wejścia do biblioteki i pomoże nam w promowaniu czytelnictwa. Twórczynią ławki jest Laura La Wasilewska, a inspiracją do jej powstania był obraz Józefa Mehoffera „Dziwny Ogród”. Ponadto przy ławce dostępny jest kod QR pozwalający na pobranie bezpłatnych audiobooków, które co miesiąc będą się zmieniać. Misją Fundacji Zaczytani.org, z której pochodzi ławka jest promowanie czytelnictwa i edukacja społeczna. Artystyczne rzeźby to jednocześnie przedmioty użytkowe – mieszkańcy śmiało mogą z nich korzystać podczas odpoczynku.
Dla czytelników przygotowano zabawę „Łap Książkę”, w której na podstawie wskazówek zamieszczonych na bibliotecznym Facebooku, uczestnicy musieli zlokalizować książkę w różnych punktach miasta.
Dla najmłodszych czytelników przed biblioteką czekały książki w ramach akcji „czytaMISIE”.
W holu zaprezentowano wystawę ilustracji książek dziecięcych autorstwa Magdaleny Kozieł-Nowak, natomiast pasażerowie autobusów MPK przez cały dzień mogli wysłuchać audiobooków Stanisława Lema.
Poza tym we wszystkich bibliotecznych filiach jak zawsze na czytelników czekały półki pełne książek i niespodzianki dla czytelników.