Wypożyczalnia dla Dorosłych
Krzysztof Tomasik „Poli Raksy twarz”
Krzysztof Tomasik napisał biografię Poli Raksy, aktorki, która w 2002 r. zniknęła z ekranów kinowych
i telewizyjnych oraz całkowicie wycofała się z życia publicznego. Jednak pamięć o tej bardzo popularnej kiedyś artystce jest nadal żywa. Autor pochylił się nad fenomenem gwiazdy i stworzył opowieść o życiu Poli Raksy na podstawie dawnych recenzji, informacji o niej zamieszczonych w książkach i czasopismach,
a także wspomnień i rozmów z aktorami, którzy mieli okazję współpracować z bohaterką książki Krzysztofa Tomasika.

Następne spotkanie odbędzie się 28 lutego 2023 r. o godz.15.30. Będziemy rozmawiać o książce: Macieja Kraszewskiego „Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim.

Filia nr 1
Jenifer Robson „Suknia. Opowieść o królewskim ślubie”
Książka opowiada o pracy nad jedną z najsłynniejszych sukien ślubnych, zaprojektowanej i wykonanej
w pracowni Hartnella dla księżniczki Elżbiety II. Akcja rozgrywa się w dwóch strefach czasowych, w 1947 i 2016 roku, które doskonale się ze sobą przeplatają. To wielowątkowa historia o ciężkiej pracy, przyjaźni, miłości, a także o traumie wojennej. Tradycyjnie klubowicze dzielili się swoimi uwagami na temat powieści, dyskutowali także o brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 27 lutego 2023 r. o godz. 15.00. Będziemy omawiać książkę pt. „Merci, monsieur Dior” autorstwa Agnès Gabriel.

Filia nr 3
Ian McEwan „W imię dziecka”
Ian McEwan w swej powieści poruszył temat odpowiedzialności. Sędzia Wysokiego Trybunału Anglii
i Walii podejmuje decyzję dotyczącą leczenia młodego mężczyzny. Opinia Fiony Maye kłóci się
z poglądami niepełnoletniego chłopca, który z powodów religijnych odmawia zgody na zabieg w szpitalu. Problemy osobiste wpływają na osąd bohaterki. Dyskusja dotyczyła zagadnienia odpowiedzialności. Czy wolno decydować o czyimś życiu, losie, przyszłości? Drugą część spotkania poświęcono na omówienie wątku obyczajowego książki-problemu stygnięcia uczuć w małżeństwie. Porównano również wersję książkową z ekranizacją, w której główne role zagrali znakomici aktorzy, Emma Thompson i Stanley Tucci.

Następne spotkanie odbędzie się 28 lutego 2023 r o godz. 16.00 i poświęcone będzie omówieniu powieści Laurenta Gounelle’a „Bóg zjawia się incognito”.

Flii nr 7
Georgia Blalock „Królewska buntowniczka”
Tematem dyskusji podczas pierwszego w tym roku spotkania naszego Klubu była książka Georgie Blalock „Królewska buntowniczka”. To opowieść o młodszej siostrze królowej Elżbiety II – księżniczce Małgorzacie. Pomimo, iż historia Księżniczki została opowiedziana z perspektywy fikcyjnej postaci – damy dworu Very, to doskonale oddaje osobowość Małgorzaty, opowiada o Jej osobistych wyborach, które zdecydowały o całym przyszłym życiu. Postać Księżniczki zdecydowanie nosi znamiona tragizmu – zniewolona królewskimi konwenansami, nieprzygotowana do innego życia, otoczona ludźmi, którzy czerpali korzyści z królewskiej bliskości nie darząc Jej szczerą przyjaźnią, ani życzliwością. Jej głód wolności, samorealizacji, a przede wszystkim miłości nigdy nie został zaspokojony. Książka na pewno skłania do dyskusji i do zagłębienia się w biografię Małgorzaty, której życie być może byłoby dłuższe i szczęśliwsze gdyby urodziła się w jakiejkolwiek innej rodzinie.

Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 28 lutego o godzinie 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Natalii Delewy „Niewidzialni”.