„Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „Stulecie Winnych” i „Ostatni dobry człowiek”, to o tych książkach dyskutowano w maju.

Wypożyczalnia dla Dorosłych

Podczas majowego spotkania rozmawiano o książce Anny Kamińskiej pt. „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”. „Simona” to opowieść biograficzna o życiu Simony Kossak, niezwykłej i ekscentrycznej członkini rodu Kossaków. Simona Kossak, biolog, leśnik, ale przede wszystkim kobieta z pasją, która wybrała życie w Puszczy Białowieskiej, by poświęcić się zwierzętom i pracy na rzecz obrony przyrody. Dla Simony Dziedzinka-leśniczówka stała się miejscem, w którym spełniała swoje marzenia, prowadziła obserwacje i przeprowadzała badania naukowe. Simona przez całe życie szukała miłości i akceptacji, dopiero znalazła ją w świecie zwierząt.

Następne spotkanie odbędzie się 28.06.2016 r. o godz.16.00 w Czytelni Regionalnej lub w Saloniku Literacko-Artystycznym. Na spotkaniu będziemy omawiać książkę Grega Baxtera pt. „Pomieszkanie”.

Filia nr 1

W Filii nr 1 omawiano książkę M. Grzebałtowskiej pt. „Beksińscy. Portret podwójny”. Jest to opowieść o dwóch ponadprzeciętnych osobowościach: ojcu – światowej sławy malarzu i synu – dziennikarzu radiowej Trójki. Obaj wybitni, zdolni, nieprzeciętni a zarazem naiwni, nieporadni, nieumiejący zadbać o siebie, nieprzystosowani do życia. Świetnie napisana biografia, umieszczona w peerelowskiej, mrocznej rzeczywistości wzbogacona o osobistą korespondencję Zdzisława i Tomasza oraz o fotografie i obrazy ojca, czy też teksty ulubionych piosenek syna.

Następne spotkanie odbędzie się 23 czerwca o godz. 16.00 na temat książki L. S. Christensen „Odpływ”.

Filia 3

Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 3 poświęcił spotkanie majowe na omówienie thrillera filozoficznego „Ostatni dobry człowiek” A. J. Kazinsky’ego. Książka dwóch duńskich autorów naprawdę jest thrillerem, jednak niezwykłym. Metafizyczne zagadnienia zmuszają czytelników do zadania sobie kilku ważnych pytań. Najprostsze z nich to: kto jest naprawdę dobrym człowiekiem?

Następne spotkanie Klubu odbędzie się dnia 21 czerwca 2016 r. o godz. 16.00. Tematem dyskusji będzie „Sen i śmierć” A.J. Kazinskiego.

Filia nr 7

Tematem majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była książka Ałbeny Grabowskiej  „Stulecie Winnych” To, napisana przez lekarza – neurologa – epileptologa, epicka opowieść o losach polskiej rodziny Winnych wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku. Przedstawia trudną, naznaczoną ogromnym wysiłkiem i cierpieniem drogę do wolności i niepodległej Polski. Dużym atutem książki jest bogate tło historyczne, społeczne i obyczajowe. Autorce udało się bardzo umiejętnie połączyć losy fikcyjnych bohaterów i postaci prawdziwych. Na kartach książki bliżej poznajemy m. in. Stanisława Lilpopa – założyciela Podkowy Leśnej, jego córki Anny i zięcia, którym został Jarosław Iwaszkiewicz. To ciekawa, wielowątkowa saga, którą „dobrze się czyta”.

Następne spotkanie Klubu odbędzie się 28 czerwca. Będziemy rozmawiać o książce Judith W. Taschler „Nauczycielka”.

Zapraszamy do dyskusji!

{webgallery}img1258img1259img1260img1261img1262img1263img1264img1265img1266img1267img1268{/webgallery}