Wypożyczalnia dla Dorosłych
Lars Berg „Dobry wilk”
Lars Berg szwedzki dziennikarz, dokumentalista jest autorem interesującego i wciągającego reportażu pt. „Dobry wilk”. W 2012 roku w zoo Kolmården dochodzi do tragicznego w skutkach wydarzenia – ginie, rozszarpana przez wilki Karolina, trzydziestolenia przewodniczka i opiekunka wilków. To wydarzenie powoduje, że autor chce wyjaśnić, co tak naprawdę spowodowało, że wilki zaatakowały swoją opiekunkę. Jak się później okazało, przyczyn było wiele: zaniedbania dotyczące przepisów pracy, nieznajomość faktów i dzikiej natury wilka, chęć zysku, wykrzywione podejście do natury (podejście do natury jako produktu konsumpcji i rekreacji). I na zakończenie, może warto przytoczyć cytat
z książki „…że wilk nie jest ani dobry, ani zły. Jest tylko dużym drapieżnikiem o wrodzonych instynktach”.
Następne spotkanie odbędzie się 28 stycznia o godz. 16.00. Będziemy rozmawiać o książce Joanny Jax „Długa droga do domu”.

Filia nr 1
Jędrzej Pasierski pt. ,,W imię natury’’.
Głównym bohaterem książki jest Mateusz Chabrowski, szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Prawnik, pracujący we własnej firmie fundacji, którą sam założył. Pewnego dnia, kiedy dostaje zdjęcie martwego człowieka leżącego na śniegu, jego życie diametralnie się zmienia. W niewyjaśnionych okolicznościach znika jego żona, na pomoc policji nie może liczyć, więc na własną rękę zaczyna poszukiwania. Na jaw wychodzą fakty, których zupełnie się nie spodziewał. Co stało się z Mają? Kto stoi za jej tajemniczym zniknięciem?
Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 16 stycznia 2020 r. o godz. 15.00 i będzie dotyczyć książki pt ,,Wyspa’’ autorstwa Steinunn Sigurdardottir.

Filia nr 3
Drusilla Campbell „Dobra siostra”
Książka z serii Gorzka Czekolada, czyli „mocna w tematyce, lekka w odbiorze”, jest znakomitym przykładem na to, jak w przystępny i wciągający sposób opowiedzieć przejmującą, dramatyczną historię. Autorka ukazała dwie siostry, których największym nieszczęściem jest posiadanie nieodpowiedzialnej matki, podejmującej decyzje dotyczące losu córek co spowodowało, że jedna z nich nie mogła być dzieckiem, a druga nigdy nie dorosła. Książka potwierdza teorie o zachowaniach człowieka ukształtowanych w dzieciństwie i przedstawia na przykładzie działanie psychologicznego terminu „wyuczona bezradność”.
Następne spotkanie klubu odbędzie się 28 stycznia o godz. 16.00 i poświęcone będzie omówieniu książki Meg Wolitzer „Żona”.

Filia nr 7
Milena Rachid Chehab „Komu bije Big Ben: Brytyjczycy w sosie własnym”.
Tematem ostatniego w tym roku spotkania Klubu była książka Mileny Rachid Chehab „Komu bije Big Ben: Brytyjczycy w sosie własnym”. Tegoroczny debiut książkowy znanej dziennikarki, autorki reportaży publikowanych m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” czy „Newsweeku”, która od lat przygląda się Brytyjczykom jako korespondentka z Wysp. Ta książka to niebywały, niezwykle urozmaicony ogląd współczesnego społeczeństwa brytyjskiego, bardzo zróżnicowanego pod względem etnicznym, kulturowym, religijnym… Autorka przemierzyła niemal cały kraj, dotarła do wielu ciekawych, często trudno dostępnych osób i pozwoliła im opowiedzieć swoje historie… Tematyka reportaży zawartych w książce jest niezwykle zróżnicowana, dotyka bardzo różnorodnych spraw i problemów, dając jak najbardziej pełen obraz współczesnej obyczajowości, nie tylko stricte brytyjskiej.
Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 28 stycznia 2020 r. o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać
o książce Kenta Harufa „Nasze dusze nocą”.