Miasto o niebywałej, barokowej urodzie, dom i kolebka dla wielu wybitnych osobowości ze świata kultury – Wilno! To tegoroczny cel wakacyjnej wystawy fotografii z cyklu „Podróże z Biblioteką”.

Na ekspozycji pn. „Wilno Miłosza” zaprezentowane zostanie oblicze miasta z okresu dwudziestolecia międzywojennego, czyli z czasów młodości przyszłego noblisty. To właśnie tam Czesław Miłosz uczęszczał do gimnazjum, studiował i pracował w Rozgłośni Polskiego Radia. To właśnie Wilno wielokrotnie przywoływał w swojej twórczości. Dlaczego akurat to miejsce było dla Niego tak szczególne? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie na dwa dni przed 108. rocznicą urodzin pisarza, czyli 28 czerwca br. o godz. 18:00 w Saloniku Literacko-Artystycznym (ul. Kilińskiego 16). Dodatkowo na wystawie zaprezentowane zostaną fragmenty utworów Miłosza nawiązujące do grodu Giedymina i jego okolic, a na wszystkich uczestników wernisażu czekać będą pamiątkowe pocztówki z literacko-historycznej „podróży”.

Wstęp wolny! Wystawa czynna będzie do 6 września br. w godzinach otwarcia Saloniku Literacko-Artystycznego.

Fotografie prezentowane na ekspozycji przygotowanej przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.