Pod takim hasłem Fundacja ABCXXI Całą Polska Czyta Dzieciom zorganizowała w dniach 1-9 czerwca br., XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Biblioteka Miejska, jak co roku dołączyła do tej szlachetnej inicjatywy. „Tajemniczy Ogród” gościł osoby uprawiające różne dyscypliny sportowe. Przedszkolakom z „Muzycznej Krainy” o swojej pasji –  bieganiu, opowiedział Michał Łoniewski, na co dzień pracujący w Czytelni Głównej naszej Biblioteki. Zaprezentował medale zdobyte w wielu biegach, przeprowadził rozgrzewkę i przeczytał fragment książki „Tajemnica wyścigu” Martina Widmarka. Kolejne spotkanie poprowadził Albin Grablewski, instruktor gimnastyki sportowej, akrobatycznej i lekkoatletyki, zachęcał do codziennej aktywności fizycznej oraz przeczytał maluchom z Przedszkola „U Natalki i Kubusia” i uczniom z kl. I b ze SP11, wiersze Doroty Gellner i Jana Brzechwy, a na zakończenie zaprezentował swoje akrobatyczne umiejętności. Trzeciego dnia uczniowie kl. I i II ze SP1 uczestniczyli w spotkaniu z Robertem Gimińskim, nauczycielem Karate Shotokan  ze Stowarzyszenia „Zielony Smok”. Dzieci miały okazję wziąć do ręki najprawdziwsze katany i broń wywodzącą się z Japonii, poznać kilka ciekawostek i słów w języku japońskim oraz wysłuchać baśni pt. „Słońce czy szczur”, wywodzącej się z kraju kwitnącej wiśni.
Spotkania zorganizowała również Filia nr 1 przy ul. Wilkońskiego. Dzieciom z Przedszkola  nr 2 ,,U Jasia i Małgosi’’ czytała Pani Urszula, wierna czytelniczka biblioteki. Książka Jujji Wieslander pt. „Mama Mu na huśtawce” bardzo przypadła do gustu słuchaczom. Następnie dzieci rozmawiały z na temat ulubionych form spędzania wolnego czasu na powietrzu.   Filia gościła także Annę Jancy – trenerkę personalną. Tym razem uczniowie ze SP6 wysłuchali książki Seana Coveya pt. ,,Wielkie złe borsuki’’ oraz wierszyka Piotra Rowickiego pt. ,, Jak komar Cezary nabrał pary’’. Ponadto trenerka przeprowadziła pogadankę o istocie aktywności fizycznej i zdrowego trybu życiu oraz rozgrzewkę i trening ogólnorozwojowy, zachęcając je do regularnych ćwiczeń.
W Filii nr 7 głośne czytanie miało również sportowy charakter za sprawą opowiadań o korzyściach płynących z aktywnego stylu życia.
Dwa spotkania dla swoich czytelników zorganizowała Filia nr 2 dla Dzieci. W trakcie pierwszego, dzieci ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej wzięły udział nie tylko w głośnym czytaniu, ale ułożyły również puzzle z różnymi postaciami książkowymi, a z klocków konstrukcyjnych zbudowały regał biblioteczny zapełniając go książkami. Rąbińską placówkę odwiedził też znany z występów w Goplanii Inowrocław czy Elanie Toruń piłkarz, Marcin Skonieczka, założyciel Akademii Piłkarskiej Soccer, działającej na terenie Inowrocławia i Złotnik Kujawskich. Gość przeczytał przedszkolakom opowiadanie pt. „Gol” Renaty Piątkowskiej i odpowiadał na pytania dzieci. Na zakończenie gość wręczył najmłodszym dwie piłki z autografem dla Przedszkoli i rozdał magnetyczne naklejki.
W Filii nr 4 dzieci z Przedszkola „Muzyczna Kraina” wysłuchały m.in. wiersza Edyty Pawlak pt. „Elementarz sportowy” oraz Artura Zyskowskiego „Sport to zdrowie”. Chłopcom najbardziej spodobał się „Piłkarz” Magdaleny Podobińskiej.