Wokalistka i multiinstrumentalistka, laureatka nagrody Programu II Polskiego Radia za płytę „BERJOZKELE – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz“, w sobotę 11 maja dwukrotnie odwiedziła naszą Bibliotekę Główną.
Przed południem w Oddziale dla Dzieci kilkunastu maluchów z rodzicami wzięło udział w warsztatach śpiewania tradycyjnych kołysanek. Można było popróbować gry na dzwonkach, cymbałkach, pałeczkach i innych prostych instrumentach, a nawet przekonać się, że świetnym instrumentem może być całe nasze ciało. Z taką wiedzą wspólne śpiewanie kołysanek, takich jak Shtejt in feld a bejmele (Na łące stoi drzewko) zarówno dużym, jak i małym wykonawcom poszło jak z płatka.
Po południu w Saloniku Literacko-Artystycznym na koncercie, w którym Oli Bilińskiej na kontrabasie i mandolinie towarzyszył Michał Moniuszko, przeważała dorosła publiczność. Słuchaczy zachwyciły interpretacje tradycyjnych, melodyjnych, chwilami nostalgicznych pieśni, wykonywanych przeważnie po polsku i w jidisz. Na zakończenie artyści ze słuchaczami zaśpiewali kołysankę poznaną na przedpołudniowych warsztatach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury