Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego o losach kapitana Pawła Cymsa, wyzwoliciela Kujaw zachodnich i Inowrocławia spod władzy pruskiej, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej oraz III powstania śląskiego. Dokument wyreżyserował Marcin Tomaszewski, dziennikarz Telewizji Polskiej Oddział w Bydgoszczy, autor programów „Lekcja historii” oraz reportaży o tematyce historycznej, laureat konkursu „Talent Roku 2018”.
W filmie o Pawle Cymsie zobaczymy m.in. jego zdjęcia z archiwum rodzinnego oraz usłyszymy wypowiedzi m.in. Rafała Cymsa, wnuka kapitana, Tomasza Łaszkiewicza, profesora Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, prezesa Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Inowrocławiu i profesora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Zbigniewa Pilarczyka.

Premiera filmu „Zapomniany bohater” w Bibliotece odbędzie się 15 stycznia 2020 r. o godz. 10.00 w Saloniku Literacko-Artystycznym. W spotkaniu uczestniczyć będą reżyser dokumentu, Marcin Tomaszewski i Rafał Cyms, wnuk kapitana.

Na spotkanie obowiązują zapisy pod numerem telefonu 52 356-77-01.

ggg