W ramach Festiwalu Rytmajino niedzielnego poranka 19 maja ruszyliśmy spod pętli autobusowej w Mątwach śladami powstańców wielkopolskich, którzy w roku 1919 wyzwalali Inowrocław spod pruskiego zaboru.
Zwiedziliśmy mątewskie zabytki, takie jak: kościół pw. Opatrzności Bożej, dawna pastorówka, rezydencja dyrektora zakładów sodowych, przydrożna kapliczka. Przez Park Solankowy i most pakoski doszliśmy do dworu w Kruśliwcu, który ponad sto lat temu stanowił bazę wypadową dla powstańców przed ich atakiem na dworzec kolejowy. Dzięki życzliwości właścicielki zabytku Jolanty Bartoszewicz poznaliśmy dokładnie jego historię i pospacerowaliśmy po historycznym parku okalającym dwór.
Następnie, przechodząc obok dworca, kamienicy, w której utkwił niewypał z roku 1919, oraz poczty, gdzie zachowały się ślady kul wystrzelonych sto lat temu, doszliśmy do Saloniku Literacko-Artystycznego, w którym na strudzonych piechurów czekał drobny poczęstunek.
Można było wziąć udział w quizie nawiązującym do dziejów Inowrocławia i obejrzeć na ekranie zrobione zdjęcia, dzieląc się wrażeniami z wędrówki przez okolice miasta i jego historię. Naszym przewodnikiem w tej niecodziennej wyprawie był Antoni Ścigacz z inowrocławskiego PTTK.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury