„Historie na czterech łapach. Pisarze i ich psy” – tak brzmi tytuł wystawy, na której pojawią się zdjęcia autorów wraz z ich czworonogami.

Pies jako wierny towarzysz człowieka już od wieków zdobywał serca wielu wrażliwych twórców. To właśnie pisarze i artyści znajdowali się wśród osób, które walczyły o prawa zwierząt. Do wielkich miłośników czworonogów należeli m.in.: Kazimierz Brandys, Maria Dąbrowska, Witold Gombrowicz, Jarosław Iwaszkiewicz, Stanisław Lem, Zofia Nałkowska, Bruno Schulz, czy Julian Tuwim. Wśród współczesnych autorów-psiarzy, którym zostanie poświęcona wystawa warto wymienić: Katarzynę Bondę z psem Łukaszem, Wojciecha Chmielarza z Ajronem, Sylwię Chutnik z Lusią, Włodzimierza „Paprodziada” Dembowskiego z Krysią, Katarzynę Grocholę z Rodosem i Radomem, Marcina Kostrzyńskiego z Tonim, Krzysztofa Łapińskiego z Platonem, Krzysztofa Nowakowskiego z psim zaprzęgiem, Joannę Opiat-Bojarską z Mią, Adama Wajraka ze znanym wszystkim psem – Lolkiem oraz blogerkę Magdalenę Brzezińską z Luigim. Fotografie autorów wzbogacą również krótkie historie o psach, które towarzyszą im na co dzień w pisaniu.

Wystawę zorganizowaną w ramach Międzynarodowego Dnia Psa będzie można zwiedzać od 26.08.-30.09.2021 r. w holu biblioteki. Nie zabraknie zdjęć inowrocławskich bibliotekarzy!

plakat