Wypożyczalnia dla Dorosłych

Magdalena Wolińska-Riedi „Mój Rzym”

Rzym to miasto słynące z bogactwa zabytków od czasów najdawniejszych do współczesności, zachwycające historią, sztuką, nauką i kulturą. Magdalena Wolińska Riedi dziennikarka, wieloletnia korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i Watykanie oprowadza nas po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta. Dzięki jej opowieściom mamy możliwość zajrzeć poza tradycyjne szlaki turystyczne, poznać miejsca, do których zaglądają tylko miejscowi. Z autorką udamy się „…tam, gdzie pulsuje rzymska codzienność, a w powietrzu od świtu unosi się aromat świeżo palonej kawy. Gdzie letnie słońce rozpala grube mury, a cień można znaleźć jedynie w wąskich przesmykach…”.

Następne spotkanie odbędzie się 28 maja 2024 r. o godz. 15.30. Będziemy rozmawiać o książce Sally Hepworth „Teściowa”.

Filia nr 1
Shin Kyung-Sook „Fiołki”

Akcja przejmującej powieści rozgrywa się w Korei, w latach 70. Głowna bohaterka Oh San to bardzo samotna 22-letnia dziewczyna. Przed laty porzucona przez matkę, wychowująca się bez ojca. San rozpoczyna prace w kwiaciarni, tam poznaje świat uczuć tych dobrych, jak i tych negatywnych. Kobieta pragnie, żeby ktoś ją pokochał, zaakceptował, jednocześnie boi się zaufać. San jest wrażliwa, delikatna i nieprzystosowana do bezwzględności świata. Trauma przeżyta w dzieciństwie odciska piętno na dorosłej już bohaterce i zbliża do jej tragicznego końca. Tytułowe fiołki to symbol anonimowych, niepozornych kobiet, którym autorka oddaje głos, by w końcu zostały usłyszane i zrozumiane. Zdaniem klubowiczów to niezwykle smutna książka, która pokazuje jak nieprzepracowane krzywdy, skrywane bolesne wspomnienia mogą tkwić w psychice
i zaburzać funkcjonowanie w życiu codziennym.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 27 maja 2024 r. o godz. 15.00. Będziemy omawiać książkę „Purpurowa nić”, Francine Rivers.

Filii nr 3

Danuta Awolusi „Zgodnie z prawdą”

Danuta Awolusi jest pisarką, podejmującą w swych powieściach tematy życiowe, niewahającą się opisywać trudne, problematyczne sytuacje, Tym razem ukazała, jak wielką wagę w związku odgrywa wierność i uczciwość, a jak wiele złego może wyrządzić kłamstwo. Młoda kobieta, której pierwsze małżeństwo rozpadło się z powodu zdrady, nie potrafi rozwikłać swych uczuć i zależności mimo poważnej relacji z drugim mężczyzną. Ponadto brak szczerości zarówno ze strony Patrycji, jak i Miłosza, zemścił się na nich, powodując dramatyczne sytuacje.

Po zakończeniu lektury pozostaje pytanie: jakie szanse ma związek budowany na kłamstwach obu stron?

Następne spotkanie odbędzie się 28 maja 2024 r. o godz. 16.00, podczas którego omawiana będzie książka Rhidian Brook „W domu innego”.

Filii nr 7

Lana Bastasic „Złap zająca”

Tematem dyskusji podczas kwietniowego spotkania naszego Klubu była książka bośniackiej pisarki Lany Bastasic „Złap zająca”. Autorka opisuje w powieści trudną przyjaźń dwóch kobiet
w kontekście powojennej Bośni, wykorzystując własne doświadczenia dorastania w okresie rozpadu Jugosławii. Konstrukcja „Złap zająca” jest inspirowana „Alicją w Krainie Czarów”. To, co spotkało Alicję, przypomina sytuację dziecka w momencie politycznego i społecznego przewrotu w Bośni w latach 90., który doprowadził do rozlewu krwi i przesiedleń ogromnej liczby ludzi. Osią historii jest wieloletnia relacja dwóch dziewczynek, a potem dorosłych kobiet – Lejli i Sary,
z których jedna jest muzułmanką, a druga prawosławną. Jednak etniczne napięcia i budząca się nienawiść na tle religijnym na zawsze zmieniły więź między nimi. Książka obfituje w metafory
i symbole, skłania do głębokich przemyśleń i refleksji oraz gonienia za przysłowiowym królikiem., który w powieści materializuje się dosłownie i na obrazie Albrechta Dürera.

Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 21 maja o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Aurelie Valognes „Łut szczęścia”