Wypożyczalnia dla Dorosłych
Lisa See “Herbaciana dziewczyna”
„Herbaciana dziewczyna” Lisy See to opowieść nie tylko o losach chińskiej dziewczyny, pochodzącej
z plemienia Akhów, zamieszkałej w górach herbacianych, w dalekiej prowincji Yunnan, ale też historia herbaty- pu-erh i jej obecności w kulturze chińskiej.
Życie Li-yan i jej rodziny podporządkowane jest tradycji, wierzeniom, rytmowi przyrody i pracy przy uprawie herabaty. Kiedy Li-yan rodzi nieślubne dziecko tradycja nakazuje, by traktować je jako „ludzki odrzut” czyli należy dziecko zabić. Młoda matka nie godzi się na takie rozwiązanie.
Następne spotkanie odbędzie się 16 kwietnia o godz. 16.00, a tematem dyskusji będzie książka Marka Klaty, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepki i Michała Pruskiego pt.”Kamerdyner”.

Filia nr 1
J.D Vance “ Elegia dla bidoków”
Jest to powieść autobiograficzna, historia człowieka, który dzięki pomocy innych, wewnętrznej sile
i odrobinie szczęścia jako pierwszy w rodzinie zdobył dyplom wyższej uczelni, zrobił karierę. Vance wyrwał się marazmu, z błędnego koła przeróżnych uzależnień, osiągnął sukces. Jest to także aktualna analiza kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej.
Kolejne spotkanie odbędzie się 18 kwietnia 2019 r. o godz. 15.00 i będzie dotyczyć książki pt,,Piasek Saraswati’’ autorstwa Risto Isomaki.

Filia nr 3
Danuta Noszczyńska „Nieświęta rodzina”
Danuta Noszczyńska to współczesna młoda autorka, która w swym cyklu powieściowym Siedem Grzechów Głównych postanowiła ukazać współczesne spojrzenie na biblijną klasyfikację najważniejszych wad / grzechów ludzkich. W „Nieświętej rodzinie” na warsztat wzięła numer szósty czyli „Nie cudzołóż”. Bohaterka, Aga, opowiada o swym życiu w nieco dysfunkcyjnej rodzinie. Aga snuje swą historię w sposób dowcipny ale też gorzko – ironiczny, bo taka jest wizja współczesnego świata, w którym niektóre osoby potrafią zaistnieć, prężnie wspinając się po stopniach drabiny społecznej krocząc po trupach mniej sprawnych przeciwników. Z kolei innym bohaterom wiatr zawsze wieje w oczy. W tle obserwujemy zmiany w polskich realiach, co czyni powieść wręcz do bólu prawdziwą.
Następne spotkanie klubu odbędzie się we wtorek 16 kwietnia 2019 r. i poświęcone będzie omówieniu książki Niny George „Lawendowy pokój”.

Filia nr 7
Sofia Lundberg „Czerwony notes”
Książka opowiada o burzliwych losach Doris Alm – 96-letniej mieszkanki Sztokholmu. Dla głównej bohaterki opowieści, jedynym wartościowym przedmiotem i towarzyszem codzienności jest, podarowany przez ojca – czerwony notes, w którym zgromadziła wszystkich ludzi spotkanych podczas jej długiego i ciekawego życia. Przeglądanie kolejnych stron notesu – dziennika, jest przyczynkiem do wspomnień, które Doris spisuje na kartach będących spadkiem i przesłaniem dla ukochanej wnuczki. Dużym atutem tej opowieści jest prawdziwe i wiarygodne przedstawienie wszystkich trudów, ograniczeń, a przede wszystkim samotności ludzi starych.
Kolejne spotkanie naszego Klubu – 30 kwietnia, o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Lisy See „Herbaciana dziewczyna”.