W sobotę 25 maja nasza Biblioteka otwarta była wyjątkowo długo. A to za sprawą „Nocy w Bibliotece” – wydarzenia pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Inowrocławia Ryszarda Brejzy.
W Oddziale dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” na spektakl teatralny zaprosili dzieci i ich opiekunów aktorzy toruńskiej Grupy T. Później można było pobawić się matą interaktywną, przypominającą magiczny dywan, i obejrzeć filmy z Myszką Miki w roli głównej. W hallu czekały przekąski i desery przygotowane przez Karczmę Kujawską, które najlepiej smakowały w romantycznej atmosferze Saloniku Literacko-Artystycznego. Zagościła tam wystawa miłosnych pocztówek, której towarzyszyła nastrojowa muzyka i ruchome obrazy „z fabryki snów” (czyli filmy z Hollywood). W Filii nr 12 uczono wiązania niebanalnych krawatów i warkoczy, a także tworzenia oryginalnych ozdób, zarówno dla pań, jak i panów Wypożyczalnia zmieniła się w tajemniczy buduar, gdzie robiono zdjęcia i wypożyczano lekturę w stylowym przebraniu, a nawet kupowano książki za symboliczną opłatą na specjalnym kiermaszu.
W udostępnionej przez Szkołę Muzyczną im. Juliusza Zarębskiego Sali Koncertowej wystąpiła Grupa DOBRZE w spektaklu kabaretowym opartym na improwizacjach, do których punktem wyjścia był losowo wybrany cytat z książki. Po krótkiej przerwie na scenie pojawiła się Aneta Todorczuk w autorskim programie muzycznym pt. „Matka Żona Kochanka”. Publiczność dowiedziała się, jak pogodzić te trzy, jakże kobiece role. Dzięki zabawnym monologom i oryginalnym interpretacjom piosenek, np. „Jej portret”, „Polska Madonna”, „Kołysanka dla nieznajomej”.
Dla młodszych i trochę starszych przygotowaliśmy quizy z nagrodami. Pytania przeważnie dotyczyły kobiet i książek, czyli tematów, którym ta Noc była poświęcona.