Wypożyczalnia dla Dorosłych

Milena Rachid Chehab “Komu bije Big Ben”

„Komu bije Big Ben” Mileny Rachid Chehab to zbiór reportaży przybliżający współczesną Wielką Brytanię. Autorka łamie stereotypy kojarzące się z Brytyjczykami, zaskakuje opowiedzianymi, często dla nas Polaków egzotycznymi historiami, np. ta dotycząca zawodu kamerdynera, ale są też reportaże poruszające tematy
i problemy, które są nam bliskie. Do stworzenia portretu współczesnej Wielkiej Brytanii posłużyły autorce rozmowy
z osobami pochodzącymi z różnych środowisk. Jej rozmówcami byli m.in. imigranci, arystokraci, Walijczycy, Szkoci, reprezentanci nietypowych zawodów. Zbiór reportaży Mileny Rachid Chehab jest tak różnorodny i kolorowy, jak londyńska ulica.

Następne spotkanie odbędzie się 26 listopada o godz 16.00. Będziemy rozmawiać o książce L.Colombani „Warkocz”

Filia nr 1

Aurelia Valognes „Przegwizdane”

,,Przegwizdane’’ autorstwa Aurelie Valognes to zabawna i pokrzepiająca książka, która przywraca wiarę
w ludzi, poprawia nastrój. Nasz bohater ma osiemdziesiąt trzy lata, jest zgorzkniałym i zrzędliwym starcem. Jedyną jego przyjaciółką jest suczka Daisy, która pewnego dnia ucieka, a mężczyzna ostatecznie traci chęć do życia. Niespodziewanie los na jego drodze stawia wesołą kilkunastoletnią córkę sąsiada i optymistycznie nastawioną do życia sąsiadkę, które włamują się do jego domu i serca.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 21 listopada 2019 r. o godz. 15.00 i będzie dotyczyć książki Michała Wójcika pt,,Baronówna’’.

Filia nr 3

Magdalena Majcher „Wszystkie pory uczuć. Zima”

Powieści Magdaleny Majcher dotykają ciekawych problemów obyczajowych. W powieści „Wszystkie pory uczuć. Zima” autorka przedstawia historię dojrzałej kobiety, która decyduje się na związek małżeński, nie potrafiąc wyzwolić się
z sekretu dławiącego ją od czasów młodości. Autorka wyraźnie kreśli obraz ludzi opętanych poczuciem winy lub zazdrością i zaborczością, doskonale opisując niezdrowe relacje rodzinne, które są zaczątkiem tragedii bohaterów.

Następne spotkanie klubu odbędzie się we wtorek 26 listopada 2019 r. i poświęcone będzie omówieniu książki Marshy Mehran „Zupa z granatów”.

Filia nr 7

Martyna Bunda “Nieczułość”

„Nieczułość” to nie tylko dobrze napisana saga o kobietach – Gerty, Trudy, Ildy oraz ich matki Rozeli z Dziewczej Góry na Kaszubach. To opowieść o trudnych powojennych czasach, o wiejskich realiach,o szukaniu własnego miejsca
w świecie, budowaniu własnej tożsamości i szczęścia.

To opowieść o dwóch, a właściwie trzech pokoleniach kobiet – niewiarygodnie dzielnych, które po przeżyciu wojennego koszmaru próbowały się odnaleźć w powojennej rzeczywistości – trudnej, ponurej, często absurdalnej oraz w skomplikowanych meandrach życia osobistego.

Tytułowa nieczułość okazała się najlepszym sposobem przygotowania dorastających córek doświadczonych przez wojenną traumę do radzenia sobie z trudami życia, a jednocześnie wyrazem prawdziwej matczynej miłości i głęboko skrywanej czułości…

Ciekawy jest też język powieści. Autorka całkowicie dystansuje się wobec przedstawianego świata i kolejno oddaje głos bohaterkom, z których perspektywy jest prowadzona narracja.

Następne spotkanie naszego Klubu – 26 listopada o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać
o książce M. Obamy „Becoming. Moja historia”.