Bookcrossing to angielska nazwa rozpowszechnionej w wielu krajach świata akcji nieodpłatnego przekazywania książek. Półki bookcrossingowe, gdzie można zostawić przeczytany tom i  sięgnąć po bezpłatną lekturę, rozmieszczane są także w miejscach publicznych w niemal całej Polsce. Od kilkunastu miesięcy pod szyldem „Książka na wymianę” regał taki znajdziemy również w naszej siedzibie przy ul. Kilińskiego 16.
17 czerwca między Placem Klasztornym a ulicą Kilińskiego na jeden dzień powstanie Skwer Uwolnionej Książki. W ramach akcji „Zapakuj książkę do walizki” będzie można wymienić lektury.
Oddać przeczytaną i sięgnąć po nową książkę będzie można także w Cafe Inspiracja na Rynku oraz na tarasie Pijalni wód-Palmiarni „Inowrocławianka”. Tego dnia przed budynkiem Pijalni przy ulicy Rąbińskiej 1A o godzinie 10:00 rozpocznie się „Muzyczny Bajkoranek”. Artyści z Filharmonii Pomorskiej zabiorą dzieci i ich opiekunów w humorystyczną i kształcąca podróż po dźwiękach i literach. Od godziny 11:00 do12:00 poprzez zabawę w literackie zagadki „Wolne książki – szybkie skojarzenia” bibliotekarze będą zachęcać młodzież i osoby dorosłe do czytania.
Do uwalniania zapraszamy na Rynek i do Parku Solankowego do końca letniego sezonu, a do Biblioteki Głównej – przez cały rok.