Już po raz 13. Biblioteka Miejska zaprosiła grono dzieci do wieczorowo-nocnego świętowania rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena i Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, czyli „Noc z Andersenem”, która odbyła się w „Tajemniczym Ogrodzie” z 23 na 24 marca br.
Z zaproszenia skorzystało 35 uczniów klas I-IV szkół podstawowych, ale impreza ta nie dobywała się jedynie w Inowrocławiu, ale także w 1 642 miejscach na całym świecie, co dało ok. 95 000 dzieci i dorosłych. Wieczór rozpoczął się przywitaniem gości i zapoznaniem ich z treścią baśni „O dzielnym cynowym żołnierzyku”, która była motywem przewodnim. Do wspólnej zabawy ruchowej dzieci zaprosił Słoń Tarabum i Królik Peniak z poznańskiego Teatru „Wariate”.
Po zjedzonej kolacji uczestnicy rozruszali szare komórki, rozwiązując zadania logiczne i wymagające znajomości baśni jubilata. Nie zabrakło także działań plastycznych, dzieci wykonały papierowe baletnice oraz żołnierzyki z drewnianych patyczków. Każda chętna osoba mogła przemienić się w baletnicę lub żołnierza dzięki specjalnie zaaranżowanej foto-ściance. Punktualnie o północy dzieci zaśpiewały „100 lat” i zjadły przepyszny tort. Pełną szalonej zabawy i wielu niespodzianek noc zakończyło mycie zębów, rozkładanie śpiworów i karimat. Wczesnym rankiem uczestników rozruszała i skutecznie rozbudziła zumba, a na pamiątkę przeżytych wrażeń przed gmachem biblioteki posadzili drzewo.