Rocznica urodzin (452.) i śmierci (400.) Williama Szekspira zobowiązuje, więc i nasza biblioteka postanowiła przypomnieć mieszkańcom Inowrocławia twórczość wielkiego dramatopisarza. W piątek 22 kwietnia zainaugurowaliśmy cykl imprez związanych z obchodami Roku Szekspirowskiego, a okazją do tego był Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Przez cały dzień osoby korzystające z miejskiego transportu autobusowego miały niepowtarzalną okazję w ramach akcji „Jazda na czytanie” posłuchać urzekających poetyckim pięknem, mądrych i ponadczasowych sonetów i dramatów autora „Hamleta”. Od 11.00 do 17.00 na Placu Klasztornym odbywał się kiermasz przeczytanych książek „Drugie życie książki”. Mamy nadzieję, że wszyscy którzy jak co roku przybyli w okolice Teatru nie wyszli z pustymi rękami.

Wydarzeniem szczególnym był wernisaż wystawy „Szekspir po inowrocławsku”, który odbył się o godzinie 18.00. Fundament ekspozycji stanowią prace badawcze Stanisława Helsztyńskiego i przekłady Jana Kasprowicza, a także wybrane pozycje z kolekcji rodziny Hahnów. Książki pochodzą z Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, z inowrocławskiej książnicy oraz ze zbiorów prywatnych regionalisty Tadeusza Konieczki. Oprawę graficzną tworzą afisze teatralne wypożyczone z Galerii Plakatu Polskiego Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Wystawę można oglądać do 4 czerwca w godzinach otwarcia Saloniku Literacko-Artystycznego przy ul. Kilińskiego 16. Uroczystą inaugurację uświetnił występ młodzieży z Gimnazjum Dwujęzycznego przy I LO, którzy zaprezentowali zgromadzonym etiudę teatralną „Romcio i Julcia” w reżyserii Elżbiety Piniewskiej. Była to zabawna, współczesna wersja fragmentu najpopularniejszego dramatu stradfordczyka. Wernisażowi towarzyszyły spore emocje, bowiem na koniec bohaterowie etiudy rozlosowali zwycięzców „Krzyżówki z Szekspirem”.

Laureaci, którzy otrzymali bony do księgarni to:
– Michalina Łaski,
– Danuta Lewandowska,
– Rafał Książek.

Wystawę, etiudę i odtwarzanie audiobooków zrealizowano w ramach projektu „Wiele hałasu o Szekspira”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Międzynarodowy Dzień Książki świętowały także dzieci. Wizytę w „Tajemniczym Ogrodzie” złożyły przedszkolaki z Misia i Muzycznej Krainy. Najmłodsi czytelnicy oprócz zwiedzania biblioteki, przeglądali książki dostępne w Oddziale dziecięcym oraz wysłuchali bajki. Milusińscy poznali Prośby Książki, a każda grupa otrzymała po jednym egzemplarzu instrukcji obsługi dla początkujących, które zawisną w przedszkolnych biblioteczkach. Wszystkich czytelników, którzy chcieliby się dowiedzieć jakie prośby kierują do nas książki zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie zamieściliśmy plik do pobrania.

{webgallery}img1015img1016img1017img1018img1019img1020img1021img1022img1023img1024img1025img1026img1027img1028{/webgallery}