Dnia 5 czerwca 2013 r. odbył się wernisaż wystawy „Dziecko w centrum. Szwedzka literatura dziecięca” udostępnionej Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza przez Ambasadę Królestwa Szwecji w Warszawie.

Literatura dziecięca powinna spełniać szereg warunków, od dostarczania rozrywki, poprzez rozwijanie pasji, wrażliwości, intelektu i emocji dziecka do funkcji terapeutycznej czy wychowawczej. Szwedzcy autorzy doskonale radzą sobie z tym wszystkim, dlatego też ich książki często wykorzystywane są przez dziecięcych psychologów. W literaturze dziecięcej z kraju Astrid Lindgren, najpopularniejszej na świecie szwedzkiej autorki literatury dla dzieci, poruszane są w sposób przystępny tematy trudne także dla dorosłej osoby takie jak choroby czy nawet śmierć.

Na wystawie zaprezentowano początki i rozwój szwedzkiej literatury dziecięcej, a także wszystkie najważniejsze obecnie nurty i trendy oraz autorów.

Szeroka oferta szwedzkiej literatury dziecięcej dostępna jest w Bibliotece. Wystawę można oglądać w holu Biblioteki Głównej przy ul. Kilińskiego 16 w godzinach jej otwarcia do 25 września 2013 r.

{webgallery} image109 image110 image111 {/webgallery}