Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze to najstarsze stowarzyszenie zrzeszające turystów i krajoznawców
w Polsce. Powstało w 1950 roku z połączenia Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, i po dziś dzień, poszerzając i rozwijając swój programowy dorobek, sprawnie realizuje tradycje związane z upowszechnianiem krajoznawstwa i turystyki
Prężnie działa także PTTK Oddział w Inowrocławiu, o czym przekonali się 25 lutego b.r. goście Saloniku Literacko-Artystycznego – a gości nie zabrakło! Spotkanie z członkami kadry programowej PTTK, przodownikami turystyki pieszej, Panem Radosławem Balmowskim i Panem Antonim Ścigaczem, które odbyło się pod honorowym patronatem Starosty Inowrocławskiego Pani Wiesławy Pawłowskiej, wypełniło biblioteczny Salonik. Autorzy wydanego niedawno informatora pt. „Szlaki piesze Powiatu Inowrocławskiego”, promując zalety turystyki pieszej, opowiadali zgromadzonym o wyjątkowych i wartych odwiedzenia miejscach, w które bogata jest nasza „Mała Ojczyzna”. Liczący 17,5 km Szlak Powstania Wielkopolskiego, upamiętniający niepodległościowy zryw na Kujawach w latach 1918-1919, czy 24-ro kilometrowy Szlak im. Stanisława Przybyszewskiego prowadzący do miejsc związanych z życiem i śmiercią tego barwnego polskiego poety i pisarza okresu Młodej Polski – to tylko dwa z ośmiu oryginalnych szlaków zaprezentowanych podczas spotkania. Wszystkie, przebogate w zabytki, będące częścią historycznych wydarzeń oraz posiadające swoje własne lokalne historie, są także (a może przede wszystkim) bogate w bezcenne piękno przyrody Inowrocławskiego Powiatu.
Gorąco zachęcamy do zaopatrzenia się w ten darmowy informator (dostępny w Starostwie Powiatowym
w Inowrocławiu), do czynnego wypoczynku w postaci pieszych wędrówek, a także do uczestnictwa w kolejnych ciekawych wydarzeniach organizowanych przez naszą książnicę.