header-image

Jak żadne inne miejsce, Lwów budzi wśród Polaków niezwykły sentyment. Już sama jego nazwa przywołuje obraz przedwojennego, rozśpiewanego miasta oraz batiarów – wesołych łobuzów z lwowskich przedmieść, bez grosza przy duszy, ale za to z własnym kodeksem moralnym, kochających wolność, przyjaźń, oddaną kobietę i oczywiście sam Lwów.
Z tego pięknego, niegdyś polskiego miasta, nazywanego także „Perłą Kresów”, pochodzi większość polskich rodzin, które po zakończeniu II wojny światowej zostały przesiedlone na Ziemie Zachodnie. O bogatej historii całej Ziemi Lwowskiej świadczą liczne zamki i ich ruiny, pałace, dwory, świątynie, pomniki i cmentarze. Na terenie samego Lwowa znajduje się wiele cmentarzy, na których leżą nasi przodkowie. Choć wiele obiektów uległo zniszczeniu, to jednak pod względem liczby i rangi zabytków region ten, w tym także sam Lwów, nie ma sobie równych.
Lwowskie korzenie kultury polskiej – to temat kolejnego spotkania z pensjonariuszami Domu Dziennego Pobytu przy ul. Wachowiaka w Inowrocławiu z cyklu Książki to okręty myśli…, które odbyło się w czerwcu 2018 roku . W programie zaprezentowano najciekawsze zabytki Lwowa i okolic oraz sylwetki znanych Polaków – rodowitych Lwowiaków, wśród których znaleźli się m. in. Kazimierz Górski, Irena Dziedzic, Renata Anders – Bogdańska, Adam Hanuszkiewicz, Zbigniew Kurtycz, Halina Kunicka, Jacek Kuroń oraz Izabella Cywińska.

Rozmiar czcionki
Zmień kontrast
W okresie ferii zimowych 27.01 – 09.02 br. placówki dziecięce czynne będą :
Oddział dla Dzieci, ul. Kilińskiego 16 w godzinach 8:00 - 16:00 (pn., wt., czw., pt.) w środy w godzinach 8:00 – 15:00, w soboty nieczynne
Filia nr 2 dla Dzieci, ul. Wojska Polskiego 5 w godzinach 8:00 – 15:00 (pn. - pt.)
+ +