Inowrocławscy miłośnicy literatury po raz ósmy wyruszyli na rajd rowerowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”. W sobotę 18 czerwca 2022 r. cykliści wystartowali spod Biblioteki Głównej w stronę Parchania, zabierając ze sobą książki i… dobry humor.
Dzięki uprzejmości Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Biskupiej, odjazdowi goście zwiedzili wystawę historyczną w odrestaurowanym dworku generała Władysława Sikorskiego. Dowiedzieli się z niej m.in., że w kujawskiej posiadłości generał nie tylko wypoczywał , ale też oddawał się pracy intelektualnej. Cykliści – po zwiedzeniu wystawy – prezentowali wiersze autorstwa Stanisława Helsztyńskiego, Józefa Czechowicza, Leopolda Staffa i innych wybitnych Polaków.
Uczestnicy rajdu odwiedzili sąsiadujący z dworkiem zabytkowy kościół p. w. św. Wojciecha, gdzie w latach międzywojennych córka generała brała ślub, oraz nowy mural z wizerunkiem sławnego mieszkańca Parchania, namalowany na budynku Szkoły Podstawowej.
Po przejechaniu wielu kilometrów i sporej dawce wrażeń artystycznych na odpoczynek i poczęstunek zaprosiła cyklistów sołtys Słońska Beata Gernat. W świetlicy wiejskiej całą grupa odpoczywała twórczo: śpiewała, czytała wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, improwizując pantomimiczne scenki, a także rywalizowała w konkurencjach sprawnościowych.
Wszystkim uczestnikom oraz tym którzy przyczynili się do organizacji rajdu rowerowego, serdecznie DZIĘKUJEMY!!!