Słyszycie, słyszycie, co wam powiem:
ogień też błyska,
a droga śliska – uciekać!

Ten fragment i wiele innych – bardziej i mniej znanych znajdziemy na starych świąteczno-noworocznych kartach pocztowych zgromadzonych na wystawie „Jest taki zwyczaj…”, której wernisaż odbył się 3 stycznia w Saloniku Literacko Artystycznym Biblioteki Miejskiej.

Inauguracja tej nietypowej ekspozycji przyciągnęła wielu gości a wśród nich Dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku – pana Leonarda Sobieraja oraz kuratorkę wystawy panią Hannę Wiśniewską, dzięki którym możemy ją prezentować mieszkańcom naszego miasta.

Z urokliwych wielkoformatowych plansz spoglądają na odwiedzających uśmiechnięci i brodaci Mikołaje podążający na swoich saniach pełnych prezentów dzięki magicznej sile reniferów. Nie brakuje orszaku Trzech Króli z darami oraz dzieciaków niecierpliwie wyczekujących prezentów. Są i żartobliwe kartki prezentujące cyfrę Nowego Roku ułożoną z kiełbasek. Podstawę stanowią oczywiście klasyczne kartki z Dzieciątkiem w żłóbku. Niektóre jednak naprawdę potrafią zaskoczyć, choćby te, które zdają się nawiązywać do karty Tarota z wizerunkiem Kosiarza, prezentujące Sfinksa na cokole czy wystylizowane na żurnalowe zdjęcia kobiet.

Otwarciu świąteczno-noworocznej wystawy, czynnej do 27 stycznia, towarzyszył minirecital kolęd w wykonaniu naszej koleżanki Darii Kosmalskiej pracownika Filii nr 2 dla Dzieci.

{webgallery}img1838img1839img1840img1841{/webgallery}