„Narodowość, rasa, religia nie mają znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem.” – słowa te były mottem Ireny Sendlerowej, która w trakcie II wojny światowej ratowała dzieci z warszawskiego getta, za co – w 1965 – otrzymała najwyższe izraelskie odznaczenie nadawane nie-Żydom, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Rok 2018 uchwałą Sejmu RP został ustanowiony Rokiem Ireny Sendlerowej. Aby podkreślić ten szczególny, bohaterski patronat Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza zaprosiła na spotkanie autorskie dziennikarkę, reporterkę, pisarkę, autorkę książki „Sendlerowa. W ukryciu” Annę Bikont. Za publikację dotyczącą jednej z najodważniejszych działaczek w historii Polski otrzymała m.in. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, a także znalazła się w gronie finalistów Nagrody Literackiej NIKE!

W trakcie spotkania autorka opowie o mitach, które narosły wokół Patronki Roku 2018, o tym, które fakty z jej biografii zostały zatuszowane, a także o tych, które zostały wyolbrzymione.

Bezpłatne wejściówki na spotkanie można odbierać od 8 października br. w Wypożyczalni dla Dorosłych (ul. Kilińskiego 16).