Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz ustanowieniem przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego rok 2024 „Rokiem Kobiet Odważnych w Województwie Kujawsko-Pomorskim” w holu Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza odbył się wernisaż wystawy pt. „Odważna jak bibliotekarka”.

Jej bohaterką jest Ferdynanda Jackowska – harcerka, nauczycielka i bibliotekarka, która już od pierwszych dni II wojny światowej była zaangażowana w działania konspiracyjne – włączając w to tajne nauczanie dzieci i młodzieży oraz pomoc uchodźcom i więźniom na Błoniach. Podczas wernisażu wysłuchaliśmy ciekawych historii gości, którzy znali „Ferrę” osobiście. Zapamiętali Ją jako osobę wyjątkowo życzliwą, empatyczną, a także mistrzynię w pieczeniu mazurków.

Ekspozycja zawiera dokumenty i fotografie Ferdynandy Jackowskiej pochodzące z archiwum inowrocławskiej oświaty, Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Oddział w Inowrocławiu, Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, a także Biblioteki Miejskiej.

Wystawa potrwa do 17 maja. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z biografią tej wyjątkowej postaci, która pomimo wojennych okoliczności, działała na rzecz nauki i lokalnej społeczności.