Na temat wpływu literatury na rozwój dziecka powstało wiele naukowych opracowań, które pokazują jej niebagatelną rolę i wieloaspektowe oddziaływanie na osobowość, intelekt i emocje młodych ludzi.

Dla każdego dziecka kontakt z literaturą powinien być nie tylko źródłem wiedzy o świecie i ludziach, ale i wielką przygodą, dostarczającą wielu głębokich przeżyć, rozwijającą wrażliwość, język i wyobraźnię, których nie zapewni ani komputer ani telewizja. Okazuje się, że wszystkie te wartości, w możliwie najpełniejszy sposób udaje się zawrzeć na kartach książek szwedzkich autorów i ilustratorów. Patrzą oni na swych dziecięcych bohaterów z szacunkiem, a najmłodszych odbiorców traktują z wielką powagą, nie stroniąc od poruszania nawet najtrudniejszych egzystencjalnych tematów.

O tym wszystkim w interesujący sposób opowiada wystawa pt.: „DZIECKO W CENTRUM – SZWEDZKA LITERATURA DZIECIĘCA” zorganizowana przez Miejską Bibliotekę im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu dzięki uprzejmości Ambasady Królestwa Szwecji w Warszawie.

Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 5.09.2013 r. o godz. 1800 w holu Biblioteki przy ul. Kilińskiego 16, a samą wystawę oglądać będzie można do 25.09.2013 r. w godzinach otwarcia Biblioteki. Wstęp wolny.

Bogato ilustrowana wystawa stanowi swego rodzaju przewodnik dla wszystkich dorosłych, którzy zastanawiają się czy i w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o starości, o życiu i śmierci, o tym jakie zagrożenie stwarza mobbing oraz czym jest płeć i stereotypy z nią związane, natomiast dla najmłodszych jest zaproszeniem do: zapoznania się ze światem Emila i Fizi Pończoszanki, zachętą do odkrywania tajemnic i rozwiązywania zagadek z Mają i Lassem, propozycją zaprzyjaźnienia się z gderliwym Pettsonem i ciekawskim Findusem, Lottą, Madiką, Trusią i Cynamonem oraz wieloma innymi bohaterami.