Wypożyczalnia dla Dorosłych
Ursula Parrot „Była żona”

W wydawnictwie Wielka Litera w serii Vintage (w tej serii ukazują się najgłośniejsze powieści XX w.) wydana została książka pt. „Była żona” Ursuli Parrott amerykańskiej powieściopisarki, scenarzystki
i autorki opowiadań, która już w momencie pojawienia się na rynku księgarskim (1929) stała się wydarzeniem literackim, wzbudzając sensację i wiele kontrowersji. Patricia to młoda mężatka, która wraz
z mężem tworzy nowoczesne małżeństwo, które w zderzeniu z tradycją i nowoczesnością nie wytrzymuje próby czasu. Tytułowa bohaterka, po porzuceniu jej przez męża rzuca się w wir zakupów, na które ją nie stać, zmienia partnerów, nadużywa alkoholu i nie może pozbyć się dręczącego ją pytania, dlaczego odszedł, przecież łączyła ich miłość. Niewątpliwą zaletą książki jest bardzo szczery opis głównej postaci powieści dokonany przez autorkę, która nie lukruje i nie ocenia postępowania Patricii, tylko zostawia to czytelnikowi pod rozwagę.

Następne spotkanie odbędzie się 27 maja 2025 r. o godz. 15.30. Będziemy rozmawiać o książce Sebastiana Barry „Czas starego Boga”.

Filia nr 1
Laura Imai Messina “Wyspa bijących serc”

We wtorkowe popołudnie, przedmiotem rozmowy była powieść psychologicznaDobra siostraaustralijskiej pisarki Sally Hepworth. Rose i Fern to bliźniaczki, które łączy silna więź, rodzinne sekrety, tajemnicze wydarzenia i trudne dzieciństwo. Rose kieruje się w życiu zdrowym rozsądkiem, Fern jest osobą wysoko wrażliwą. Bohaterki przedstawiają przeszłość, jak i bieżące wydarzenia, każda z innej perspektywy. Jakie tajemnice skrywa Rose? Czy siostrzana miłość jest prawdziwa? Jak relacja z matką może wpłynąć na dorosłe życie? Książka trzyma w napięciu, a zakończenie zaskakuje czytelnika.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 19 maja 2025 r. o godz. 15.00. Będziemy omawiać książkę „Służące do wszystkiego” Joanny Kuciel-Frydryszak.

Filii nr 3

Fredrik Backmana „Miasto niedźwiedzia”.

Niewielkie miasteczko w Szwecji. Miasto, w którym hokej traktowany jest nie jak religia tylko jak wiara. Losy miasteczka zależą od drużyny i wygranego meczu. Autor w krótkich epizodach przedstawia bohaterów i ich motywacje. Wydarzenia, które spolaryzują mieszkańców Bjornstad i doprowadzą do dramatycznej sceny rozpoczynającej książkę, były głównym tematem dyskusji klubu. Aktualne nie tylko w Szwecji stają się pytania: dlaczego dla przestępców seksualnych szuka się usprawiedliwienia, zrzucając winę na ofiarę; czy moralność zależy od wysokości zapłaty; czy przyzwolenie na mniejsze zło świadczy o wyborze dobra? Backman, autor „Mężczyzny imieniem Ove”, potrafi stworzyć bardzo przekonujące postaci, które ożywiają powieść. Szczególną sympatię klubowiczek zdobyły Ramona, właścicielka baru Futro i Mira Andersson, prawdziwa matka wilczyca, gotowa bronić swych dzieci. Książka, pomimo że porusza poważne tematy, nie jest pozbawiona humoru. Powieść warta przeczytania, nawet jeśli ktoś nie rozumie i nie lubi hokeja.

Następne spotkanie odbędzie się 27 maja 2025 r. o godz. 16.00, podczas którego tematem będzie powieść Karoliny Wilczyńskiej „Lato do wynajęcia”.

Filii nr 7

Natalia Thiel „Dziewczyna z portretu”.

„Dziewczyna z portretu” to powieść o różnych odcieniach przyjaźni, wielkiej miłości, strachu i nienawiści. Na tle burzliwych losów Polski – tej przedwojennej, ogarniętej walką i okupacją, a także po wojnie poznajemy losy trójki przyjaciół Janka Dorosza, Klary Potockiej i Williama Goldsteina. Pomimo różnic w pochodzeniu i zamożności rodzin, młodzi przeżywają różne przygody, pierwsze bale i miłości. W trakcie wojny stają przed ciężkimi wyborami a ich życie ulega diametralnej zmianie. Pomimo trudnych tematów, powieść nie jest smutna, napisana prostym, ale pięknym językiem, wciąga i intryguje.

Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 27 maja 2025 r. o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Jacka Galińskiego „Kółko się pani urwało”.