Wypożyczalnia dla Dorosłych

Gerdien Verschoor „Dziewczyna i uczony. Historia dwóch Rembrandtów z kolekcji  Karoliny Lanckorońskiej”.

„Dziewczyna i uczony”, to opowieść o  dramatycznych losach dwóch najcenniejszych obrazów: „Dziewczyny w ramie obrazu” oraz „Uczonego przy pulpicie” autorstwa Rembrandta, znajdujących się
w polskich kolekcjach, najpierw Stanisława Augusta Poniatowskiego, później Kazimierza Rzewuskiego
i rodziny Lanckorońskich. Ostatecznie cenne prace, dzięki  ofiarności Karoliny Lanckorońskiej trafiają
w 1994 r. na Zamek Królewski w Warszawie. Gerdien Verschoor umiejętnie wplata w opowieść o dziejach arcydzieł, m. in. interesującą historię życia ostatniej właścicielki Rembrandtów.

Następne spotkanie odbędzie się 26 września 2023 r. o godz. 15.30. Będziemy rozmawiać o książce:  Juli Zeh „Wśród sąsiadów”.

Filia nr 1

Laura Dave pt. „O jedno Cię proszę”.

Mąż głównej bohaterki znika bez śladu, zostawia torbę pełną pieniędzy i krótką prośbę o zaopiekowanie się jego córką, a jej pasierbicą. Dlaczego FBI interesuje się sprawą zaginionego Owena? Czy Hanna odkryje prawdę o mężu i zdoła przekonać do siebie nastoletnią Bailey? Ten wielowątkowy, amerykański thriller porusza kwestię zaufania, szczerości, intryg, relacji międzyludzkich oraz ważnych życiowych wyborów tj. czy w imię miłości można wyrzec się własnej tożsamości?

Na kolejne spotkanie zapraszamy po wakacjach.

 

Filii nr 3

Sabina Waszut „Podróż za horyzont”

Powieść omawiana w czerwcu rozpoczyna trylogię pt. „Emigranci”,  poświęconą losom Polaków rzuconych na odległe krańce świata. Pierwsza książka opowiada historię galicyjskiej rodziny zwiedzionej obietnicami zawodowych rekruterów i porzucającej ojczyznę, aby w odległej Brazylii znaleźć nowy dom. Długa podróż do miejsca, które nie okazuje się takie, jak przedstawiano w bajecznych opowieściach, obfituje
w dramatyczne wydarzenia i nie wszyscy członkowie rodziny przetrwają ową tułaczkę. Fabułę książki można porównać z reportażami Arkadego Fiedlera, który przed II wojną światową odwiedzał osady polskich emigrantów w Ameryce Południowej. Jednak o ile Fiedler opisywał drugie pokolenie emigrantów, Sabina Waszut podjęła się opowieści o trudnych początkach osadników.

Następne spotkanie odbędzie się 26 września 2023 r. o godz. 16.00. podczas którego omawiane będą najciekawsze powieści przeczytane podczas wakacji.

 

Filii nr 7

Agata Napiórska „Ha-Ga: obrazki z życia”.

Tytułowa Ha-Ga to Anna Gosławska – Lipińska, utalentowana i niedoceniona rysowniczka, która była pierwszą polską karykaturzystką i przez czterdzieści lat tworzyła dla popularnych „Szpilek”.

Autorka bardzo rzetelnie, powołując się na liczne materiały źródłowe, przedstawia przedwojenne czasy, pisze o szczycie popularności Ha-Gi w latach 50-tych i schyłku Jej kariery w latach 70-tych XX wieku. Z książki wyłania się intymny obraz rysowniczki – Jej skomplikowane relacje rodzinne, trudne wojenne przeżycia, niełatwe relacje z mężem Erykiem Lipińskim, przyjaźnie i miłości oraz relacje z Córką. Biografia, przy całej swej rzetelności została wydana znakomicie. Doskonałym
i ciekawym  jej uzupełnieniem są zdjęcia i ilustracje, dzięki którym możemy poznać twórczość Ha-Gi oraz listy.

Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 26 września o godz. 16.00.